Røros

Norwegia     UNESCO
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Sør-Trøndelag
Populacja: 5 636
GPS: N: 62°34'38.41", E: 11°23'15.62"
Røros
Røros - panorama
Røros to niewielkie aczkolwiek niezwykle malownicze miasteczko górnicze w Norwegii, położone pośród malowniczych wzgórz. Założone zostało w 1644 roku jako Bergstad (od słów berg - góra i stad - miasto), gdy w pobliżu odkryte zostały bogate pokłady miedzi. Z wydarzeniem tym związana jest pewna miejscowa legenda. Opowiada ona historię miejscowego rolnika Hansa Olsena Asena. Pewnego razu gdy zapuścił się w okolice obecnego miasta ujrzał renifera skrywającego się pośród drzew. Strzelił do niego, a upadające zwierzę wyrwało z ziemi kamień który rozbłysnął w promieniach słońca. W ten właśnie sposób odkryte zostały bogate złoża miedzi, które eksplorowane były przez przeszło trzy kolejne stulecia. Wkrótce potem założona została tu kopalnia, która uzyskała od króla Danii wyłączność na wydobycie miejscowej miedzi. Prace wydobywcze prowadzone były tu nieprzerwanie aż do 1977 roku, kiedy to eksploracja stała się nieopłacalna i zamknięto wszystkie kopalnie. Na szczęście nie spowodowało to wielkiego kryzysu w Røros bowiem w tym czasie kopalnie nie stanowiły już głównego źródła dochodów jego mieszkańców.

Zwiedzanie
Obecnie stara zabudowa Røros oraz dawne kopalnie przyciągają każdego roku coraz więcej turystów z całego kraju. W miasteczku do czasów obecnych zachowała się blisko setka starych domów zbudowanych z drewnianych pali w których nadal mieszkają i pracują ludzie. Największa ich ilość skupia się przy ulicach: Kjerkgata i Bergmannsgata. Jedyną kamienną budowlą jest tu wzniesiony w 1784 roku "na chwałę Pana Boga i jako ozdobę miasta" barokowy kościół (Røros Kirke) zwany także Bergstadens Ziir. Jego charakterystyczna wysoka kwadratowa wieża stanowi jeden z głównych symboli miasta. Jest to także jeden z największych kościołów jakie spotkać można na terenie Norwegii. Świątynia pomieść może blisko 2 tysiące osób. Odwiedzając Røros warto także wybrać się do dawnej huty Smelthytta w której obecnie funkcjonuje muzeum oraz zwiedzić znajdującą się w pobliżu miasta Kopalnię Olafa Olavsgruva. W jej podziemiach obejrzeć można bogatą ekspozycję przybliżającą trzy wieki historii wydobycia miedzi w Røros. W 1981 roku zabytkowe centrum w Røros zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wydmy Kvitsanden
Okolice Røros stanowią idealne miejsce do pieszych i rowerowych wędrówek. Wybierając się w na północny-wschód od centrum natknąć się można na imponujące wydmy Kvitsanden. Powstały one pod koniec ostatniego zlodowacenia w wyniku osadzania się piasku z rzeki płynącej spod lodowca i są największymi wydmami jakie spotkać można na terenie Skandynawii.
Czy wiesz że?
Allemannsretten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Reklama
Polub nas