Elbasan - panorama

Elbasan to zabytkowe miasto w środkowej Albanii, położone nad rzeką Shkumbin. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu swoją kolonię i wznieśli jedną ze swoich twierdz. Osada usytuowana została w miejscu przecięcia się ważnych szlaków handlowych co przyczyniło się w głównej mierze do jej późniejszego dynamicznego rozwoju. W V stuleciu n.e. miasto - wówczas noszące nazwę Scampa - z własną katedrą było stolicą biskupstwa. W połowie XV wieku miasto dostało się pod panowanie osmańskie, co nie przerwało jego rozwoju. W 1466 roku sułtan Mehmet II nadał miejscowości obecną nazwę i polecił wybudować potężny zamek, którego pozostałości zachowały się do czasów obecnych i obecnie stanowią jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Pod panowaniem tureckim Elbasan pozostawało przez blisko cztery kolejne stulecia. Obecnie miasto stanowi część Albanii.

Zwiedzanie

Stare centrum Elbasan to jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury ottomańskiej. Charakterystycznym punktem miasta jest XIX wieczna 60 metrowa wieża zegarowa, która obecnie stanowi jeden z symboli Elbasan. Na niewielki zabytkowy obszar wchodzi się poprzez monumentalną Bramę Targową, naprzeciw której znajduje się niewielkie stanowisko archeologiczne z czasów bizantyjskich. Uliczki najstarszej części miasta są wąskie, a stojące przy nich stare domy w dużej mierze zaniedbane. Napotkać można tu pochodzący z końca XV wieku, wybudowane z polecenia Mehmeta II - Meczet Królewski (Xhamia e Mbretit) - uznawany za jeden z najstarszych w całej Albanii. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć katedrę Najświętszej Marii, łaźnię turecką, Muzeum Archeologiczne, pozostałości pochodzących z IV wieku obwarowań miejskich oraz liczne prawosławne cerkwie.

Ciekawostki

  • W Elbasan urodził się Dhimitër Shuteriqi (1915-2003), autor wielu powieści historycznych oraz wpływowa postać albańskiego świata literackiego.

mail

Multimedia