Berat (Berati)

Albania     UNESCO
Kraj: Albania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Berat
Populacja: 65 000
GPS: N: 40°42'30.10", E: 19°56'43.98"
Berat - panorama

Berat to miasto-muzeum w środkowej Albanii, położone nad rzeką Osum. Ze względu na swoje charakterystyczne umiejscowienie na stoku wzgórza nazywane jest "miastem tysiąca okien". Berat założony został przez Ilirów, około II wieku p.n.e. W czasie panowania Rzymskiego miasto nosiło nazwę Antipatrea, a w okresie bizantyjskim znane było jako Pulcheriopolis. Wtedy też założone zostało tu biskupstwo a także rozpoczęto budowę twierdzy. W późniejszym czasie gdy miasto zajęli Bułgarzy przemianowane zostało na Beligrad (Białe Miasto). To właśnie od tego określenia powstała obecna nazwa Berat. Obecnie Berat to popularny ośrodek turystyczny i kulturalny, który bardzo często określany jest mianem miasta-muzeum.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Berat zachowało się wiele zabytkowych budowli. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m.in.: usytuowany na skalistym wzgórzu na lewym brzegu rzeki Osum okazały zamek (Kalaja e Beratit), Meczet Królewski, muzułmański klasztor bektaszytów czy wybudowany w z 1780 roku most Gorica. Charakterystycznym elementem miasta są usytuowane na stoku wzgórza białe domy z drewnianymi, ciemnobrązowymi oknami. W 2008 roku zanutkowa zabudowa miasta Berat została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Beracie

Historia zamku w Beracie sięga drugiej połowy IV wieku p.n.e., kiedy to kontrolujący okoliczne tereny Ilirowie wybudowali na okolicznym wzniesieniu pierwsze umocnienia. W II wieku p.n.e zostały one podbite i zajęte przez Rzymian. Pierwsza większa rozbudowa umocnień maiła miejsce w V wieku w czasach panowania cesarza Teodozjusza II . Wtedy to powstała okazała twierdza, której głównym zadaniem miała być ochrona okolicznych terenów przed najazdami barbarzyńców. W 860 roku zamek został zdobyty przez Bułgarów. Niespełna dwa stulecia później warownia powróciła pod władzę Bizancjum. W XIII wieku zamek pozostawał we władaniu despoty Epiru Michała I Angelos. To właśnie pod jego rządami przeprowadzona została kolejna większa rozbudowa fortecy. W 1417 roku zamek wraz z miastem zostały podbite i zajęte przez turków osmańskich. Z tej imponującej niegdyś twierdzy do czasów obecnych zachowały się pozostałości murów obronnych z 24 wieżami i 4 wejściami. W części umocnień znajduje się katedra Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w której w 1986 roku założone zostało muzeum poświęcone największemu albańskiemu twórcy ikon Onufremu. Ponadto na terenie warowni zachowało się także kilka cerkwi oraz pozostałości dwóch meczetów (Białego i starszego, pochodzącego z XV stulecia Czerwonego).

Meczet Królewski

Meczet wybudowany został w 1495 roku w czasie rządów sułtana Bajazyda II. W późniejszym okresie stał się on główną budowlą większego kompleksu świątynnego na który składały się m.in. XVI-wieczna szkoła muzułmańskiej medresy, karawanseraj, biblioteka oraz XVIII-wieczny klasztor (chanaki) bektaszytów. Swój obecny kształt meczet uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w latach 1832-1833. W 1967 roku, po ogłoszeniu przez albańskiego działacza komunistycznego Envera Hodżę "Rewolucji Ideologicznej i Kulturalnej" znaczna część zabudowań kompleksu została zdewastowana i ostatecznie rozebrana. Z całego założenia zachował się jedynie Meczet Królewski.

Pozostałe Zabytki w Berat

  • Meczet Kawalerów (Xhamia e Beqarëve) - wzniesiony został w latach 1826-1827 i służył jako miejsce modlitwy i spotkań nieżonatym młodzieńcom z różnych cechów miejskich, którzy dorabiali pracując jako strażnicy nocni na targu miejskim.
  • Chanaka Halveti (Teqeja e Helvetive) - wybudowana została w 1782 roku na polecenie pierwszego paszę ejalatu Berat Ahmeta Kurta Pashę. Budowla znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Meczetu Królewskiego i niegdyś stanowiła część większego kompleksu świątynnego. Klasztor należał do zakonu bektaszytów zwanych w Turcji Halveti.
  • Chanaka Rüfai (Teqeja e Rufaive) - klasztor wzniesiony został w drugiej połowie XVIII wieku i należał do bractwa (tariki) Rifa, odłamu sufizmu utworzonego w XII wieku przez Ahmeda ar-Rifa'i.

Ciekawostki

  • Wizerunek zamku w Berat umieszczony został na rewersie albańskiej monety 10 leków, wydanej w 1997, 2001, 2010 i 2014 roku;
  • W pobliżu Berat znajduje się się Park Narodowy Tomor.

Zdjęcia [7]
Berat
Miasta Donna· 1258
Berat
Miasta Donna· 1240
Berat
Miasta Donna· 1198
Berat
Miasta Donna· 1160
Berat
Miasta Donna· 1134
Berat
Miasta Donna· 1169
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Niegdyś w Albanii bezwzględnie przestrzegane było prawo zemsty. Główną jego zasadą było przysłowie mówiące "krew się nie starzeje", co oznaczało, że zemsta mogła być wykonana nawet po kilkudziesięciu latach. Mimo to kraj ten jest bezpieczny dla turystów. Panuje tu także zasada że gościnności obdarzająca specjalnymi względami wszystkie przyjeżdżające do Albanii osoby.
Polub nas