Gjirokastra (Gjirokastёr)

Albania     UNESCO
Kraj: Albania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Gjirokastra
Populacja: 34 000
Strona Internetowa: www.gjirokastra.org
GPS: N: 40°4'42.71", E: 20°8'55.21"
Gjirokastra
Gjirokastra - panorama

Gjirokastra to zabytkowe miasto w południowej Albanii, położone w dolinie rzeki Drinos. Założone zostało prawdopodobnie w XII wieku, kiedy to tereny te znajdowały się pod panowaniem Bizancjum. Wtedy to miasto nazywane było Argyropolis (Srebrne Miasto). W pierwszej połowie XV wieku Gjirokastra została zdobyta i zajęta przez Turków i przez kilka kolejnych stuleci stanowiła część Imperium Osmańskiego. W czasie okupacji, Turcy rozbudowali górującą nad miastem starą twierdzę. Po wyparciu turków z tej części Bałkanów, Gjirokastra przejęta została przez Greków, a po zakończeniu I wojny światowej znalazła się w granicach Albanii.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest dobrze zachowana monumentalna osmańska warownia. Jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na terenie całej Albanii. W jej murach urządzone zostało muzeum wojskowe w którym zobaczyć możemy m in. pochodzące z okresu Zimnej Wojny szczątki amerykańskiego samolotu zwiadowczego Lockheed T-33. W skutek awarii maszyna ta została zmuszona do awaryjnego lądowania na lotnisku w Rinas, które wraz z cala ówczesną Albanią wchodziło w skład ówczesnego podległego ZSRR bloku wschodniego. W mieście znajduje się także wiele krętych i bardzo stromych uliczek, co powoduje że Gjirokastra nazywana bywa także często Miastem Tysiąca Schodów. Dodatkowo znajdujące się w centrum miasta pamiętające okres dominacji tureckiej liczne charakterystyczne malownicze kamienne domki powodują, że obok Berat, Gjirokastra uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast Albanii. W 2005 roku zabytkowa część Gjirokastry jako rzadki przykład starej osmańskiej zabudowy została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • W Gjirokastra urodził się Enver Hodża (1908-1985), długoletni przywódca Albanii, przywódca ruchu oporu z okresu II wojny światowej i działacz komunistyczny.

Zdjęcia [5]
Gjirokastra
Miasta Donna· 1084
Gjirokastra
Miasta Donna· 940
Gjirokastra
Miasta Donna· 1335
Gjirokastra
Miasta Donna· 1575
Gjirokastra
Miasta Donna· 1387
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Niegdyś w Albanii bezwzględnie przestrzegane było prawo zemsty. Główną jego zasadą było przysłowie mówiące "krew się nie starzeje", co oznaczało, że zemsta mogła być wykonana nawet po kilkudziesięciu latach. Mimo to kraj ten jest bezpieczny dla turystów. Panuje tu także zasada że gościnności obdarzająca specjalnymi względami wszystkie przyjeżdżające do Albanii osoby.
Reklama
Polub nas