Zamek Kruja (Kalaja e Krujës)

Albania
Kraj: Albania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Obwód: Durrës
Miejscowość: Kruja
Strona Internetowa: www.muzeumetkruje.gov.al
GPS: N: 41°29'59.94", E: 19°47'59.99"
Zamek Kruja
Zamek Kruja - panorama
Kruja to miasto w środkowej Albanii, położone na zboczu góry o takiej samej nazwie. Jego historia sięga czasów starożytnych, ale okres swojej świetności przeżywało w średniowieczu, kiedy to pełniło rolę stolicy państwa albańskiego. To właśnie tutaj w pierwszej dekadzie XV urodził się późniejszy słynny albański bohater i przywódca - Gjergj Skanderbeg. Jednym z najcenniejszych zabytków w Kruji jest górujący nad miastem majestatyczny zamek obronny. Pierwotna warownia powstała tu już prawdopodobnie w VI wieku. Wybudowało ją zamieszkujące niegdyś te tereny jedno z plemion iliryjskich. W czasach swojej świetności zamek otoczony był potężnymi murami obronnymi z dziewięcioma wieżami obserwacyjnymi z których wypatrywano osmańskich najeźdźców. W połowie XV wieku pod wodzą Skanderbega warownia stawiała skuteczny opór licznym osmańskim najazdom. Zamek wraz z miastem zdobyte i zniszczone zostały dopiero w 1478 roku (dziesięć lat po śmierci Skanderbega). W tym czasie Turkom udało się także przejąć inne ważne albańskie twierdze co przyczyniło się do upadku kraju i późniejszej blisko 400 letniej okupacji osmańskiej. Obecnie w częściowo odrestaurowanych murach zamku znajduje się Muzeum Skanderbega. Jednym z jego najcenniejszych eksponatów jest replika hełmu słynnego przywódcy.
U podnóża warowni znajduje się Muzeum Etnograficzne oraz bazar na którym możemy zakupić pamiątki oraz miejscowe specjały. Dawna nazwa Krui to Arberia. To właśnie od niej pochodzi obecna nazwa państwa - Albania.
Zdjęcia [1]
Zamek Kruja
Zamki i pałace Donna· 1330
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W okresie zimowym w górskich rejonach kraju zalegający przez prawie pół roku śnieg powoduje całkowite odcięcie od świata wielu albańskich wiosek. W 2012 roku spadła tu rekordowa ilość śniegu. W niektórych rejonach grubość pokrywy śnieżnej osiągała przesz 3 metry wysokości.
Reklama
Polub nas