Zamek Kruja (Kalaja e Krujës)

Albania
Kraj: Albania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Obwód: Durrës
Miejscowość: Kruja
Strona Internetowa: www.muzeumetkruje.gov.al
GPS: N: 41°29'59.94", E: 19°47'59.99"
Zamek Kruja
Zamek Kruja - panorama
Kruja to miasto w środkowej Albanii, położone na zboczu góry o takiej samej nazwie. Jego historia sięga czasów starożytnych, ale okres swojej świetności przeżywało w średniowieczu, kiedy to pełniło rolę stolicy państwa albańskiego. To właśnie tutaj w pierwszej dekadzie XV urodził się późniejszy słynny albański bohater i przywódca - Gjergj Skanderbeg. Jednym z najcenniejszych zabytków w Kruji jest górujący nad miastem majestatyczny zamek obronny. Pierwotna warownia powstała tu już prawdopodobnie w VI wieku. Wybudowało ją zamieszkujące niegdyś te tereny jedno z plemion iliryjskich. W czasach swojej świetności zamek otoczony był potężnymi murami obronnymi z dziewięcioma wieżami obserwacyjnymi z których wypatrywano osmańskich najeźdźców. W połowie XV wieku pod wodzą Skanderbega warownia stawiała skuteczny opór licznym osmańskim najazdom. Zamek wraz z miastem zdobyte i zniszczone zostały dopiero w 1478 roku (dziesięć lat po śmierci Skanderbega). W tym czasie Turkom udało się także przejąć inne ważne albańskie twierdze co przyczyniło się do upadku kraju i późniejszej blisko 400 letniej okupacji osmańskiej. Obecnie w częściowo odrestaurowanych murach zamku znajduje się Muzeum Skanderbega. Jednym z jego najcenniejszych eksponatów jest replika hełmu słynnego przywódcy.
U podnóża warowni znajduje się Muzeum Etnograficzne oraz bazar na którym możemy zakupić pamiątki oraz miejscowe specjały. Dawna nazwa Krui to Arberia. To właśnie od niej pochodzi obecna nazwa państwa - Albania.
Zdjęcia [1]
Zamek Kruja
Zamki i pałace Donna· 1211
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Niegdyś w Albanii bezwzględnie przestrzegane było prawo zemsty. Główną jego zasadą było przysłowie mówiące "krew się nie starzeje", co oznaczało, że zemsta mogła być wykonana nawet po kilkudziesięciu latach. Mimo to kraj ten jest bezpieczny dla turystów. Panuje tu także zasada że gościnności obdarzająca specjalnymi względami wszystkie przyjeżdżające do Albanii osoby.
Reklama
Polub nas