Zamek w Lidzie (Лідзкі замак)

Białoruś
Kraj: Białoruś
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Obwód: Grodzieński
Miejscowość: Lida
GPS: N: 53°52'60.00", E: 25°17'60.00"
Zamek w Lidzie
Zamek w Lidzie - panorama

Lida to niewielkie miasto w północno zachodniej Białorusi, położone nad rzeką Lidzieją (lewy dopływ Dzitwy) w pobliżu litewskiej granicy. Jednym z ciekawszych jego zabytków są usytuowane nad brzegiem rzeki na sztucznie utworzonym pagórku pozostałości średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku wzniesiona została tu pierwsza warownia. Inicjatorem budowy zamku był ówczesny książę litewski Giedymin (1275-1341). Nowa twierdza miała stanowić kluczowe wzmocnienie na linii obronnej tworzonej przez zamki Nowogródek-Krewo-Miedniki-Troki. Po śmierci Giedymina warownia przeszła w ręce jego syna Olgierda, a następnie zamek przejął jego wnuk Władysław Jagieło. Na przestrzeni wieków zamek stanowił graniczną twierdzę państwa litewskiego co powodowało, że był on przedmiotem częstych ataków i najazdów. Twierdza została dotkliwie zniszczona na początku XVIII wieku w czasie III wojny północnej przez odziały zbroje szwedzkiego króla Karola XII (1682-1718). Jeszcze w tym samym wieku w 1794 roku w czasie Insurekcji kościuszkowskiej na zamku doszło do starcia pomiędzy wojskami Tadeusza Kościuszki i wojskami rosyjskimi. Po tym tragicznym wydarzeniu zaniedbana i opuszczona warownia zaczęła popadać w coraz to większa ruinę. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzone zostały dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Zrekonstruowano wówczas m.in. wieżę oraz drewnianą galerię obronną ciągnącą się wzdłuż korony murów ze strzelnicami. Do czasów obecnych zachowała się także druga wieża oraz pozostałości murów obwodowych. Zamek ma kształt czworoboku o wymiarach 93,5 x 83,45 x 80 x 84 m, z dwoma narożnymi wieżami o 5 kondygnacjach. Dziś w jednej z wież zamkowych ma swoją siedzibę muzeum.

Miasto Lida

Odwiedzając Lidę warto także zobaczyć wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku późnobarokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, klasycystyczny sobór prawosławny św. Michała Archanioła (dawny kościół pijarów) oraz wybudowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku drewniany kościół na Słobódce.

Ceny biletów
- normalny: 20 000 BYR
- ulgowy: 10 000 BYR
- studencki: 15 000 BYR
Godziny otwarcia
- codziennie w godzinach 8:00-20:00
Zdjęcia [7]
Zamek w Lidzie
Zamki i pałace pligaj· 1364
Zamek w Lidzie
Zamki i pałace pligaj· 1150
Zamek w Lidzie
Zamki i pałace pligaj· 1135
Zamek w Lidzie
Zamki i pałace pligaj· 1230
Zamek w Lidzie
Zamki i pałace pligaj· 1144
Zamek w Lidzie
Zamki i pałace pligaj· 1100
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1746 roku na Białorusi w Mereczowszczyźnie (obecnie wyludniona wieś) urodził się słynny polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych - Tadeusz Kościuszko. Do wybuchu II wojny światowej Mereczowszczyzna stanowiła miejsce pamięci o Kościuszce. Po agresji radzieckiej na Polskę, Dom Kościuszki został spalony przez sowieckich partyzantów. Dwór ten zrekonstruowany został w 2004 roku.
Reklama
Polub nas