Witebsk (Віцебск)

Białoruś
Kraj: Białoruś
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Witebski
Populacja: 351 800
Powierzchnia: 96 km²
GPS: N: 55°11'30.14", E: 30°12'18.08"
Witebsk
Witebsk - panorama

Witebsk to miasto w północno-wschodniej części Białorusi, położone nad rzeką Dźwiną. Według legendy pochodzącej z Kroniki Witebskiej, miasto zostało założone w 974 roku przez księżniczkę kijowską Olgę na wzgórzu w pobliżu rzeki Wićby od której wzięła się nazwa miasta. W zapiskach historycznych Witebsk po raz pierwszy pojawia się w dokumentach pochodzących z pierwszej połowy XI wieku. Korzystne położenie na szlaku handlowym prowadzącym znad Morza Bałtyckiego do Konstantynopola spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W pierwszej połowie XIV wieku Witebsk dostał sie pod panowanie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wtedy też rozpoczęta została budowa kamiennego zamku. W 1597 roku Witebsk otrzymał od króla Zygmunta III Wazy (1566-1632) prawa miejskie oraz herb z wyobrażeniem św. Weroniki na błękitnym polu z czerwonym mieczem. W latach 1654-1667 w czasie wojny polsko-rosyjskiej miasto znajdowało się pod okupacją moskiewską, a na początku XVIII Witebsk został najechany i doszczętnie zniszczony przez Kozaków i Kałmuków. Po I rozbiorze Polski miasto dostało się pod panowanie Rosji. W 1812 roku pod Witebskiem stoczona została bitwa pomiędzy wojskami rosyjskimi i armią Napoleona. Kolejny ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w czasie zaciekłych walk zniszczona została większość zabudowy miejskiej.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Witebska zaliczyć można m.in. wybudowany w XVIII wieku na wysokim brzegu Dźwiny okazały Pałac Gubernatorski (to właśnie tutaj w 1812 roku kwaterował Napoleon), XII wieczna cerkiew Zwiastowania (wysadzona przez komunistów w 1961 roku i odbudowana w 1992 roku), XVII wieczna barokowa cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego (odbudowana po tym jak została zniszczona przez bolszewików w 1936 roku), XVIII wieczna katedra św. Barbary, barokowo-klasycystyczny budynek ratusza miejskiego, ruiny synagogi na Zadźwiniu, oraz usytuowany w pobliżu dworca dom słynnego malarza i grafika żydowskiego pochodzenia Marca Chagalla (1887-1985). To właśnie on uwiecznił i rozsławił Witebsk na swoich obrazach. W okolicy miasta znajduje się także wiele malowniczych jezior, nad którymi w ostatnich latach wybudowano wiele ośrodków wypoczynkowych.

Showreel Vitebsk time lapse & slow motion - Витебск from Велитченко Юрий on Vimeo.

Czy wiesz że?
W 1746 roku na Białorusi w Mereczowszczyźnie (obecnie wyludniona wieś) urodził się słynny polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych - Tadeusz Kościuszko. Do wybuchu II wojny światowej Mereczowszczyzna stanowiła miejsce pamięci o Kościuszce. Po agresji radzieckiej na Polskę, Dom Kościuszki został spalony przez sowieckich partyzantów. Dwór ten zrekonstruowany został w 2004 roku.
Reklama
Polub nas