Zamek w Krasiczynie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Podkarpackie
Miejscowość: Krasiczyn
Strona Internetowa: www.krasiczyn.com.pl
GPS: N: 49°46'35.19", E: 22°38'59.50"
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie - panorama
Krasiczyn to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, położona w dolinie rzeki San, około 10 km w kierunku zachodnim od Przemyśla. Tym co przyciąga każdego roku tysiące turystów z całego kraju jest tu monumentalny renesansowy zamek obronny. Jego budowę rozpoczął w 1580 roku potomek przybyłej tu pod koniec XV wieku mazowieckiej szlachty, kasztelan Stanisław Krasicki, a ukończył jego młodszy syn Marcin w 1631 roku. Powstała wtedy m.in. Baszta Papieska w której podejmowano i goszczono głównie wysokich dostojników kościelnych. W w swojej burzliwej historii warownia była wielokrotnie niszczona, kolejno przez wojska tatarskie i rosyjskie. Nie oszczędzały jej też liczne pożary. Mimo to zamek zawsze był odbudowywany w swojej początkowej formie. W pierwszej połowie XIX wieku posiadłość została zakupiona przez rodzinę Sapiechów w której rękach pozostawała aż do wybuchu II wojny światowej. W skutek działań wojennych zamek został ponownie dotkliwie uszkodzony. Po wojnie odbudowany stał się jedną ważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest usytuowana w Baszcie Boskiej kaplica. To właśnie w niej rzekomo gościł nuncjusz papieski, który ofiarował Polakom poświęcony przez papieża miecz skłaniając do wzięcia udziału w wojnie z Turkami. Obecnie kaplica porównywana jest do słynnej kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na uwagę zasługują także bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ścienne. Zamek w Krasiczynie jest jednym z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Polsce.

Legenda
Ostatni właściciele Krasiczyna, Sapiechowie mieli ośmioro dzieci, z których aż siedmioro zmarło na cholerą. Jednak ze śmiercią jednej z córek, szesnastoletniej Zosi związana jest legenda. Zosia zakochała się w biednym chłopcu co bardzo nie spodobało się jej rodzicom. Aby zapobiec mezaliansowi usiłowali oni szybko wydać córkę za bogatego starca. Ubraną w ślubne szaty Zosię zaprowadzono do sali królewskiej gdzie czekał już kardynał. Gdy przyszła panna młoda go zobaczyła poprosiła matkę, aby ta pozwoliła jej pomodlić się w zamkowej kaplicy. Po drodze wbiegła na zegarową wieżę skąd rzuciła się na dziedziniec. Dziś jako Bielica pełni funkcje krasiczyńskiej białej damy, która przechadza się nocami po zamkowych komnatach.
Zdjęcia [5]
Zamek w Krasiczynie
Zamki i pałace ksiegowator· 1437
Zamek w Krasiczynie
Zamki i pałace ksiegowator· 1346
Zamek w Krasiczynie
Zamki i pałace ksiegowator· 1342
Zamek w Krasiczynie
Zamki i pałace ksiegowator· 1362
Zamek w Krasiczynie
Zamki i pałace ksiegowator· 1315
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas