Homel (Гомель)

Białoruś
Kraj: Białoruś
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Homelski
Populacja: 481 197
Powierzchnia: 113 km²
Strona Internetowa: www.palacegomel.by
GPS: N: 52°25'24.83", E: 31°0'49.07"
Homel
Homel - panorama

Homel to miasto w południowo-wschodniej Białorusi, położone nad rzeką rzeką Soż (dopływ Dniepru). Jego początki sięgają przełomu X i XI wieku, kiedy to wzniesiono tu pierwszy drewniany gród obronny. W owym czasie osada znajdowała się na terenach należących do Rusi Kijowskiej. W drugiej połowie XIV wieku miasto zostało przejęte przez Litwinów, a w czasach I Rzeczypospolitej stanowiło część Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po I rozbiorze Polski jaki miał miejsce w 1772 roku Homel został przyłączony do Rosji jako miasto powiatowe guberni białoruskiej (później mohylewskiej). Wkrótce potem caryca Katarzyna II (1729-1796) przekazała Homel wraz z okolicznymi dobrami ("для увеселения", czyli "dla rozrywki") feldmarszałkowi Rumiancewowi. W pierwszej połowie XIX wieku miasto stało się własnością rodziny Paskiewiczów w której rękach pozostawało aż do 1917 roku. Obecnie Homel należy do niepodległej Republiki Białorusi i stanowi drugi co do wielkości ośrodek miejski kraju.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Homela jest okazały klasycystyczny pałac Rumiancewów i Paskiewiczów. Rezydencja ta wzniesiona została w latach 1777-1796 na polecenie ówczesnego rosyjskiego pułkownika Piotra Rumiancewa-Zadunajskiego (1725-1796 ). Budowla powstała w miejscu starego, pochodzącego z XIV wieku drewnianego zamku. W 1834 roku nowym właścicielem posiadłości został ówczesny namiestnik Królestwa Polskiego Iwan Fiodorowicz Paskiewicz (1782-1856). To właśnie w czasach jego rządów przeprowadzona została gruntowna przebudowa pałacu w czasie której uzyskał on swój obecny wygląd. Całość zaś otoczona została rozległym parkiem krajobrazowym. W rękach rodziny Paskiewiczów rezydencja pozostawała aż do 1917 roku, kiedy to po rewolucji bolszewickiej została upaństwowiona i przekazana muzeum krajoznawczemu w Homlu. W czasie II wojny światowej pałac został dotkliwie zniszczony. Po wojnie budowla została gruntownie odrestaurowana i udostępniona dla zwiedzających. W sąsiedztwie rezydencji znajduje się wybudowany pod koniec XIX wieku okazały Sobór Świętych Piotra i Pawła oraz kaplica grobowa Paskiewiczów. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. cerkiew św. Eliasza, kościół Narodzenia NMP, socrealistyczny gmach Teatru Dramatycznego, XIX wieczny domek myśliwski (zwany także domem Lisowskiego) oraz należący do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej monaster św. Mikołaja.

Czy wiesz że?
W Witebsku na Białorusi urodził się słynny malarz i grafik Marc Chagall (1887-1985). Był on z pochodzenie żydem i posiadał obywatelstwo rosyjskie oraz francuskie. Obecnie uważany jest on za czołowego przedstawiciela kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie.
Reklama
Polub nas