Herajon na Samos (Ηραίον Σάμου)

Grecja     UNESCO
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Wyspy Egejskie Północne
GPS: N: 37°40'19.00", E: 26°53'8.00"
Herajon na Samos
Herajon na Samos - panorama

Samos to malownicza grecka wyspa na Morzu Egejskim, położona u wybrzeży Azji Mniejszej. Jednym z ciekawszych zabytków są to pozostałości starożytnej świątyni Hery - Herajon. Świątynia wzniesiona została około 570-550 roku p.n.e. przez Rojkosa i Teodorosa z Samos w miejscu dwóch starszych herajonów pochodzących z VIII i VII wieku p.n.e. Jeszcze w tym samym wieku świątynia została zniszczona przez Persów. W 525 roku p.n.e. w czasach panowania Polikratesa budowla została odbudowana, Powstała wówczas okazała świątynia o wymiarach 108 na 55 metrów (czterokrotnie większa od Partenonu w Atenach). Herajon usytuowany został w miejscu mitycznych narodzin bogini Hery i stanowił jedno z najważniejszych miejsc jej kultu w starożytnej Grecji. Do czasów obecnych z tej niegdyś imponującej budowli zachowała się jedna kolumna oraz elementy kilku posągów. W 1992 roku kompleks ruin w Pythagorionie wraz ze świątynią Herajon na wyspie Samos wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hera

W mitologii greckiej Hera była trzecią córką Kronosa i Rei oraz żoną Zeusa. Według niektórych źródeł była trzecią małżonką władcy bogów, po Metydzie (Metis) i Temidzie. Była również Zeusową siostrą, królową Olimpu, boginią niebios i płodności, patronką macierzyństwa oraz opiekunką małżeństwa, piękna i rodziny. Uosabiała cnoty małżeńskie, w związku z czym walczyła z wszelkimi przejawami zdrady. Sama też cierpiała z powodu niewierności małżonka. Pierwotnie jej wizerunkiem był prosty słup lub belka. Później przedstawiano ją jako poważną, dostojną matronę, często z owocem granatu w ręce będącym symbolem symbolem płodności. Miała czwórkę dzieci Aresa, Hebe, Ejlejtyja oraz Hefajstosa, którego rzekomo miała spłodzić sama, bez pomocy Zeusa.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Reklama
Polub nas