Zakintos (Ζάκυνθος)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Region: Wyspy Jońskie
GPS: N: 37°46'57.67", E: 20°53'50.59"
Zakintos
Zakintos - panorama

Zakintos (Zakinthos) to malownicza grecka wyspa na Morzu Jońskim, położona w kierunku zachodnim od Peloponezu i południowym od Kefalonii. Ma ona około 40 km długości i 20 szerokości, najwyższym wzniesieniem jest góra to Vrachionas (758 metrów n.p.m.), znana również pod nazwą Kaki Rahi (trudna do zdobycia). W swojej długiej i burzliwej historii wyspa wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Kolejno władali nią Bizantyjczycy, Kefaleńczycy, Turcy, Wenecjanie, Francuzi i Grecy. Głównym ośrodkiem miejskim i zarazem stolicą wyspy jest miasto Zakintos. Jeszcze do niedawna z uwagi na liczne piękne zabytki nazywane było Wenecją Wschodu, Niestety w 1953 roku w skutek trzęsienia ziemi o sile 7,3 stopnia w skali Richtera zostało (wraz z innymi miastami wyspy) prawie całkowicie zniszczone. Z ocalałych zabytkowych budynków przetrwała m. in. wybudowana w 1925 toku monumentalna katedra św. Dionizosa (Agios Dionizjos) oraz ruiny dawnej twierdzy weneckiej. Nazwa miasta jak i zarazem całej wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego króla Arkadii - Dardanosa (protoplasty Trojan). Liczne zatoki, klifowe brzegi, krystaliczne czysta niebieska woda oraz piękne piaszczyste plaże przyciągają na wyspę każdego roku tysiące turystów z całego świata. Główne ośrodki turystyczne to Kalmaki, Laganas, Argassi, Tsilivi, Alikanas i Alikes. Dużym powodzeniem cieszy się także znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy słynna Zatoka Wraku. Ta niezwykle malownicza zatoka stanowi ostatnie miejsce spoczynku pirackiego statku, który rozbił się tu w latach osiemdziesiątych XX wieku. Zakintos to także główne miejsce nad Morzem Śródziemnym gniazdowania żółwi morskich Caretta caretta. Od tysiącleci żyją one w zatoce Laganas gdzie w okresie wylęgów składają jaja. Z uwagi na natarczywych turystów władze wyspy wydzieliły 14 kilometrowy odcinek plaży, na którym obowiązuje całkowity zakaz wstępu.

Zakintos - Plan

Ciekawostki

  • W Zakintos urodził się słynny grecki poeta narodowy Dionisios Solomos (1798-1857). W 1823 roku napisał on Odę do wolności, której część wykorzystana została jako słowa greckiego hymnu narodowego (Hymn do wolności). Poeta znany i ceniony jest także z tego, że jako pierwszy pisał w języku używanym przez prosty lud (demotyk), a nie w języku elit.

Zdjęcia [28]
Zakintos
Wyspy Flakfizer· 791
Zakintos
Wyspy Flakfizer· 852
Zakintos
Wyspy Flakfizer· 815
Zakintos
Wyspy Flakfizer· 798
Zakintos
Wyspy Flakfizer· 1256
Zakintos
Wyspy Flakfizer· 1308
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Grecja to kraj morski, którego wody terytorialne zajmują około 400 tysięcy km2. Linia brzegowa kraju jest przeszło pięćdziesięciokrotnie dłuższa niż granice lądowe,
Reklama
Polub nas