Korfu (Κέρκυρα)

Grecja     UNESCO
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Wyspy Jońskie
Populacja: 24 838
Strona Internetowa: www.corfu.gr
GPS: N: 39°37'9.48", E: 19°55'10.51"
Korfu
Korfu - panorama
Korfu (Kerkyra) to miasto w Grecji, usytuowane w środkowo-wschodniej części górzystej wyspy o takiej samej nazwie, położonej w północnej części Morza Jońskiego u wybrzeży Albanii. Jest to stolica oraz największy ośrodek wyspy, który zamieszkuje blisko 25 tysięcy ludzi. Według mitologii Korfu było ostatnim miejscem, w którym zatrzymał się Odyseusz, zanim wrócił na Itakę. Nazwa Kofru pochodzi od starożytnego słowa korifai i oznacza wzgórza. W starożytności w miejscu obecnego miasta istniała rzymska kolonia, która w późniejszym czasie dostała się pod panowanie Bizancjum. Jednak największy wpływ na obecny kształt miasta wywarli Wenecjanie którzy, władali wyspą w latach 1386-1797. To właśnie za ich rządów na jednym ze wzgórz otaczających miasto wzniesiona została monumentalna twierdza. W czasie II wojny światowej w wyniku licznych nalotów bombowych znaczna część miasta uległa zniszczeniu. Mimo to zachowało się tu wiele ciekawych zabytkowych budowli.

Zwiedzanie
Serce miasta skupia się wokół Esplanady stanowiącej połączenie parku i placu miejskiego. W jego centralnym punkcie znajduje się wyglądające z angielska pole do krykieta, które dawniej służyło Wenecjanom za strzelnicę. Esplanada kończy się wysuniętym w morze cyplem, na którym wznosi się wenecka Stara Twierdza. Forteca wzniesiona została w drugiej połowie XVI stulecia, kiedy to wyspą zarządzali Wenecjanie. W jej sąsiedztwie znajduje się Nowa Twierdza, która powstała mniej więcej w tym samym czasie. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękny widok na całe miasto, a także na najwyższy szczyt wyspy Pantokrator (906 metrów n.p.m.). Pozostałe ważne zabytki Korfu to m.in. starożytna świątynia Artemidy, budynek ratusza miejskiego, upamiętniający przyłączenie Wysp Jońskich do Grecji Pomnik Zjednoczenia, XIX wieczny pałac św. Michała i św. Jerzego (obecnie mieści się tu biblioteka, informacja turystyczna oraz Muzeum Sztuki Azjatyckiej) oraz stanowiący jeden z symboli miasta kościół św. Spirydona (Ágios Spirídon). W Korfu zachowało się także wiele budowli z czasów rządów francuskich i brytyjskich. W 2007 roku zabytkowa część miasta Korfu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kolorami flagi greckiej są niebieski i biały. Symbolizują one błękitne morze, niebo oraz białe obłoki i pianę morskich fal, z której, zgodnie z mitologią grecką, narodziła się bogini piękności Afrodyta. W rzeczywistości są to barwy bawarski, które przywiózł ze sobą do nowego państwa pierwszy nowożytny król Grecji Otton I Wittelsbach.
Reklama
Polub nas