Pałac w Kamieniu Śląskim

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Opolskie
Miejscowość: Kamień Śląski
Strona Internetowa: www.kamien.biz
GPS: N: 50°32'7.14", E: 18°4'42.54"
Pałac w Kamieniu Śląskim
Pałac w Kamieniu Śląskim - panorama

Kamień Śląski to niewielka miejscowość w południowej Polsce (województwo Opolskie), położona w pobliżu prawego brzegu Odry. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu położony na obrzeżach wioski okazały późnobarokowy pałac. Rezydencja ta wzniesiona została na przełomie XVII i XVIII wieku w miejscu dawnego zamku obronnego. Na przestrzeni wieków pałac stanowił siedzibę wielu wpływowych szlacheckich rodów śląskich. Mieszkali tu m in Odrowążowie, Strzałkowie, Rokowscy, Larischowie czy Strachwitzowie. Kres świetności rezydencji nastąpił w czasie II wojny światowej, kiedy to wkraczające na te tereny w 1945 roku wojska sowieckie doszczętnie splądrowały oraz zniszczyły większość zabudowań pałacowych. Całości zniszczenia dokonał pożar jaki nawiedził pałac w 1971 roku. Gruntowna renowacja budowli przeprowadzona została dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wtedy też biskup opolski ustanowił tu Sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Od tego czasu miejsce to cieszy się nie tylko dużą popularnością wśród turystów, ale i wiernych.

Św. Jacek Odrowąż

W 1183 roku w Kamieniu Śląskim urodził się wybitny polski duchowny, kaznodzieja i misjonarz oraz święty Kościoła katolickiego Jacek Odrowąż (1183-1257). Prowadził on niezwykle aktywne życie i dużo podróżował. Kilkukrotnie przemierzył Polskę wszerz i wzdłuż pieszo. Jeszcze za życia otoczyła go sława cudotwórcy. Dobrowolnie także podejmował praktyki ascetyczne. Spędzał całe noce na modlitwie, biczował się rzemienną dyscypliną do krwi a także pościł o chlebie i wodzie we wszystkie piątki. Kult św. Jacka rozpoczął się już w XIII wieku. W dniu jego śmierci błogosławiona Bronisława oraz biskup Jan Prandota mieli mieć wizje, w których widzieli wstępującego go do nieba w asyście Matki Bożej.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Będąc w Kazimierzu Dolnym warto przeprawić się promem przez Wisłę, by odwiedzić malownicze ruiny renesansowego zamku w Janowcu. W murach warowni znajduje się najmniejszy hotel w Polsce dysponujący zaledwie jednym dwuosobowym pokojem.
Polub nas