Heraklion (Ηράκλειο)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Kreta
Populacja: 137 711
Powierzchnia: 120 km²
GPS: N: 35°19'44.98", E: 25°8'18.69"
Heraklion
Heraklion - panorama

Heraklion (Iraklion) to największe miasto i zarazem główny ośrodek administracyjny Krety, położony na północnym wybrzeżu wyspy, w sąsiedztwie ruin pałacu w Knossos. Historia osadnictwa w rejonie obecnego miasta liczy sobie około 9 tysięcy lat. Przypuszcza się, że w 2000 roku p.n.e. znajdował się tu niewielki port morski, który w późniejszym czasie dostał się pod panowanie kultury mykeńskiej. Niestety z tamtego okresu po osadzie nie zachowały się żadne pozostałości ani ślady. W swoim obecnym kształcie Heraklion założony został w 824 roku przez Saracenów (jedno z koczowniczych starożytnych plemion arabskich). Wtedy też miasto nosiło nazwę Chandak i stanowiło miejsce schronienia dla piratów napadających na przepływające tędy statki bizantyjskie. W drugiej połowie X wieku Heraklion został zdobyty i zajęty przez Bizantyjczyków. Pod ich panowaniem miasto pozostawało 1204 roku, kiedy to zostało zakupione przez Republikę Wenecką. Za panowania Wenecjan Heraklion został w znaczniej mierze rozbudowany i otoczony potężnym systemem fortyfikacji. Część z tych obwarowań przetrwała do dziś i obecnie stanowi jedną z atrakcji turystycznych miasta. W drugiej połowie XVII po podbiciu Krety przez Turków miasto przeszło w ręce Imperium Osmańskiego. Turcy okupowali miasto aż do 1898 roku przyczyniając się w znacznej mierze do jego upadku i utraty znaczenia na rzecz Chanii. W czasie II wojny światowej Niemcy zbombardowali całą Kretę, a co za tym idzie także i Heraklion. Po wojnie miasto zostało odbudowane.

Zwiedzanie

Dziś Heraklion to główny ośrodek administracyjny Krety oraz popularna miejscowość turystyczna. W mieście zachowało się wiele cennych i zabytkowych budowli z których najważniejsze to m.in. wybudowana w latach 1862-1895 katedra Agios Minas, znajdująca się w porcie miejskim średniowieczna forteca wenecka (Rocca al Mare), wybudowana w 1628 roku Fontanna Morosini, kościół św. Tytusa (Agios Titos), Loggia Wenecka (obecnie ratusz) oraz pozostałości murów miejskich z bastionem Martinengo. Odwiedzając Heraklion warto także wybrać się do miejscowego Muzeum Archeologicznego. Jest to jedna z największych tego typu placówek w całej Grecji gdzie obejrzeć możemy pochodzącą z okolicznych wykopalisk bogatą kolekcję starożytnych artefaktów.

Zdjęcia [16]
Heraklion
Miasta sefka· 1933
Heraklion
Miasta sefka· 1946
Heraklion
Miasta sefka· 1933
Heraklion
Miasta sefka· 1912
Heraklion
Miasta sefka· 1972
Heraklion
Miasta sefka· 2022
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słowa Agia (święta) i Agos (święty) napotkać można w Grecji praktyczne na każdym kroku. Znajdują się one w nazwach miejscowości, kościołów, łodzi rybackich czy promów samochodowych. Słowa te odnoszą się one do wybitnych chrześcijan stanowiących zarówno wzorzec osobowy jak i duchowy. Szczególny przydomek zaś ma Matka Boska, która określana jest mianem Panagia - Wszechświęta.
Polub nas