Heraklion (Ηράκλειο)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Kreta
Populacja: 137 711
Powierzchnia: 120 km²
GPS: N: 35°19'44.98", E: 25°8'18.69"
Heraklion
Heraklion - panorama

Heraklion (Iraklion) to największe miasto i zarazem główny ośrodek administracyjny Krety, położony na północnym wybrzeżu wyspy, w sąsiedztwie ruin pałacu w Knossos. Historia osadnictwa w rejonie obecnego miasta liczy sobie około 9 tysięcy lat. Przypuszcza się, że w 2000 roku p.n.e. znajdował się tu niewielki port morski, który w późniejszym czasie dostał się pod panowanie kultury mykeńskiej. Niestety z tamtego okresu po osadzie nie zachowały się żadne pozostałości ani ślady. W swoim obecnym kształcie Heraklion założony został w 824 roku przez Saracenów (jedno z koczowniczych starożytnych plemion arabskich). Wtedy też miasto nosiło nazwę Chandak i stanowiło miejsce schronienia dla piratów napadających na przepływające tędy statki bizantyjskie. W drugiej połowie X wieku Heraklion został zdobyty i zajęty przez Bizantyjczyków. Pod ich panowaniem miasto pozostawało 1204 roku, kiedy to zostało zakupione przez Republikę Wenecką. Za panowania Wenecjan Heraklion został w znaczniej mierze rozbudowany i otoczony potężnym systemem fortyfikacji. Część z tych obwarowań przetrwała do dziś i obecnie stanowi jedną z atrakcji turystycznych miasta. W drugiej połowie XVII po podbiciu Krety przez Turków miasto przeszło w ręce Imperium Osmańskiego. Turcy okupowali miasto aż do 1898 roku przyczyniając się w znacznej mierze do jego upadku i utraty znaczenia na rzecz Chanii. W czasie II wojny światowej Niemcy zbombardowali całą Kretę, a co za tym idzie także i Heraklion. Po wojnie miasto zostało odbudowane.

Zwiedzanie

Dziś Heraklion to główny ośrodek administracyjny Krety oraz popularna miejscowość turystyczna. W mieście zachowało się wiele cennych i zabytkowych budowli z których najważniejsze to m.in. wybudowana w latach 1862-1895 katedra Agios Minas, znajdująca się w porcie miejskim średniowieczna forteca wenecka (Rocca al Mare), wybudowana w 1628 roku Fontanna Morosini, kościół św. Tytusa (Agios Titos), Loggia Wenecka (obecnie ratusz) oraz pozostałości murów miejskich z bastionem Martinengo. Odwiedzając Heraklion warto także wybrać się do miejscowego Muzeum Archeologicznego. Jest to jedna z największych tego typu placówek w całej Grecji gdzie obejrzeć możemy pochodzącą z okolicznych wykopalisk bogatą kolekcję starożytnych artefaktów.

Zdjęcia [16]
Heraklion
Miasta sefka· 1454
Heraklion
Miasta sefka· 1467
Heraklion
Miasta sefka· 1431
Heraklion
Miasta sefka· 1426
Heraklion
Miasta sefka· 1472
Heraklion
Miasta sefka· 1537
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Reklama
Polub nas