Patras (Πάτρα)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grecja Zachodnia
Populacja: 171 616
Powierzchnia: 125 km²
Strona Internetowa: www.achaiaclauss.gr
GPS: N: 38°15'12.69", E: 21°44'20.53"
Patras - panorama
Patras to miasto portowe w zachodniej Grecji, położone na Półwyspie Peloponeskim nad Zatoką Patraską (wschodnia część Morza Jońskiego). Jest to trzecie co do wielkości miasto Grecji (największe na Peloponezie) i zarazem drugi największy port kraju (po Pireusie). Stąd kursują regularnie statki do Włoch, Turcji oraz na Wyspy Jońskie. Miasto założone zostało w 14 wieku p.n.e. przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta. W VI wieku Patras zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi a w późniejszym czasie najechali je i dotkliwie zniszczyli Słowianie i Awarowie. W połowie IX wieku w mieście urodził się słynny filozof i teolog kościoła prawosławnego arcybiskup Aretas z Cezarei.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m in. zbudowaną pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku monumentalną neobizantyjską bazylikę św. Andrzeja (Agios Andreas), rzymski odeon (teatr) oraz górujące nad miastem ruiny średniowiecznej twierdzy. Odwiedzając Partas warto także odwiedzić znajdującą się w pobliżu miasta fabrykę Achaja Claussa w której zapoznać się można z technologią wyrobu wina oraz Ouzo (grecka wódka o smaku anyżowym). Jednym z jego ciekawszych eksponatów są niezwykle cenne beczki ze stuletnim ciemnym deserowym winem Mavrodafni. W pobliżu miasta znajduje się prawie 3 kilometrowy Most Rio-Antirio łączący Peloponez z kontynentalną częścią Grecji.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słowa Agia (święta) i Agos (święty) napotkać można w Grecji praktyczne na każdym kroku. Znajdują się one w nazwach miejscowości, kościołów, łodzi rybackich czy promów samochodowych. Słowa te odnoszą się one do wybitnych chrześcijan stanowiących zarówno wzorzec osobowy jak i duchowy. Szczególny przydomek zaś ma Matka Boska, która określana jest mianem Panagia - Wszechświęta.
Reklama
Polub nas