Saloniki (Θεσσαλονίκη)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Macedonia Środkowa
Populacja: 363 987
Powierzchnia: 17 km²
GPS: N: 40°38'21.66", E: 22°56'40.59"
Saloniki
Saloniki - panorama
Saloniki to miasto w północnej Grecji, położone nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie), na stokach góry Kissos. Jest to drugie (po Atenach) co do wielkości miasto w Grecji, które zamieszkuje blisko 320 tysięcy ludzi. Saloniki zostały założone około 315 roku p.n.e. przez króla macedońskiego Kassandrosa, który nazwał je imieniem swojej żony - Thessalonike (córka Filipa II i siostra Alexandra Wielkiego). W 146 roku p.n.e. miasto stało się częścią rzymskiej prowincji Macedonia. Saloniki były jedną z pierwszych miejscowości, w których zawiązała się jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich. To właśnie tutaj w IX wieku urodzili się i działali święci Cyryl i Metody, których papież Jan Paweł II wybrał na partonów Europy. Do XIX wieku Saloniki były wielonarodowościową metropolią, gdzie mieszkały między sobą liczne narody tej części Europy (Grecy, Włosi, Turcy, Słowianie, Macedończycy, Bułgarzy, Żydzi i Ormianie). W 1917 roku część miasta została strawiona przez pożar. Wkrótce po tym sprowadzeni tu francuscy urbaniści zaplanowali i odbudowali Saloniki wzorując się na ówczesnych planach nowoczesnych centrów europejskich miast. Nowoczesną zabudowę centrum (Dolne Miasto) ożywiają, długie, gęsto zadrzewione aleje, które prostopadle przecinają się z ulicami biegnącymi do brzegu Morza Egejskiego.

Saloniki - Plan

Zwiedzanie
Jednym z symboli i najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta jest usytuowana przy nabrzeżu charakterystyczna cylindryczna Biała Wieża. Budowla ta wzniesiona została w pierwszej połowie XVI wieku na polecenie sułtana Sulejmana Wspaniałego (1494-1566). Niegdyś wieża stanowiła część obwarowań miejskich otaczających Saloniki. W średniowieczu budowla określana była mianem Krwawej Wieży, służyła bowiem nie tylko jako więzienie, ale także za miejsce straceń i egzekucji. Obecnie w jej wnętrzu funkcjonuje niewielkie muzeum sztuki wczesnochrześcijańskiej, w którym obejrzeć można m.in. wspaniałe bizantyjskie mozaiki, ikony oraz biżuterię. Kolejnym ważnym zabytkiem miasta jest prawosławna bazylika św. Dymitra. Świątynia ta wzniesiona została w V stuleciu n.e. z inicjatywy eparchy Leoncjusza miejscu pochówku męczennika Dymitra z Tesaloniki. Po zajęciu Salonik przez Turków bazylika została przekształcona w meczet, a nagrobek św. Dymitra został z niej usunięty. Pierwotną funkcję świątyni przywrócono dopiero w 1912 roku, kiedy to miasto zostało przyłączone do Grecji. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na pochodzące z VII wieku mozaiki przedstawiające Wniebowzięcie Chrystusa. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje miasta to m.in. pochodzący z VIII wieku kościół Agía Sofía (wzorowany na sławnym konstantynopolskim imienniku), Muzeum Archeologiczne, Łuk i Mauzoleum Galeriusza, zbudowany pod koniec XIII wieku według reguł "szkoły macedońskiej" kościół Agia Ekaterini, okazały konny posąg Aleksandra Macedońskiego oraz pochodząca z czasów rzymskich Rotunda św Jerzego. Aby obejrzeć panoramę Salonik z góry należy wybrać się na znajdującą się na Górnym Mieście Wieżę Łańcuchową, z której rozpościera się przepiękna panorama całego miasta oraz okolic.

Ciekawostki
- Patronem miasta jest Dymitr z Tesaloniki, męczennik, święty Kościoła katolickiego, prawosławnego, ormiańskiego i koptyjskiego.
Zdjęcia [53]
Saloniki
Miasta Biały· 448
Saloniki
Miasta Biały· 384
Saloniki
Miasta Biały· 385
Saloniki
Miasta Biały· 391
Saloniki
Miasta Biały· 389
Saloniki
Miasta Biały· 366
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Reklama
Polub nas