Zamek w Głogówku

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Opolskie
Miejscowość: Głogówek
GPS: N: 50°21'20.77", E: 17°51'39.34"
Zamek w Głogówku
Zamek w Głogówku - panorama
Głogówek to niewielka miejscowość w południowej Polsce (województwo opolskie), położona nad rzeką Osobłogą (lewy dopływ Odry). Główną atrakcja turystyczną jest tu usytuowany w samym sercu miasteczka okazały barokowo-manierystyczny zamek. Jego początki sięgają drugiej połowy XIII wieku, kiedy to powstała tu pierwsza murowania warownia. W zapiskach historycznych głogowska twierdza pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z XV wieku. Na początku zamek stanowił własność książąt opolskich, a w połowie XVI wieku dostał się we władanie członków arystokratycznego śląskiego rodu Oppersdorffów w którego rękach pozostawał aż do końca II wojny światowej. W czasie ich panowania warownia było kilkukrotnie rozbudowywana i powiększana. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1561-1571 kiedy to Hans Oppersdorff polecił rozebrać gotycką wieżę w której miejscu wzniesiono nowy okazały trójskrzydłowy budynek z przylegającą do niego kaplicą. Kolejna większa przebudowa miała miejsce na początku XVII wieku. Wyburzono wówczas stare podzamcze, wznosząc w jego miejscu zamek dolny, wraz z reprezentacyjną bramą wejściową oraz nowymi zabudowaniami gospodarczymi. Na początku XIX wieku zamek został dotkliwie zniszczony przez pożar. Bardzo szybko przystąpiono do jego odbudowy, która przerwana została wybuchem wojen napoleońskich (1803-1815). W 1806 roku ówczesny właściciel dóbr Głogówka - Franciszek Joachim Oppersdorff gościł gościł w murach rezydencji uciekającego przed wojskami Napoleona wybitnego niemieckiego kompozytora i pianistę Ludwiga van Beethovena (1770-1827). W 1849 zakończono odbudowę zamku. Po II wojnie światowej zamek został przejęty przez państwo, które utworzyło w nim schronisko młodzieżowe. Lata zaniedbań doprowadziły do znacznej dewastacji posiadłości, która jak do tej pory nie doczekała się renowacji.

Miasto
Odwiedzając Głogówek warto także przespacerować się po niewielkim starym mieście i obejrzeć kilka zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m in. barokowa kolegiata św. Bartłomieja, zespół klasztorny franciszkanów, późnorenesansowy budynek ratusza oraz szachulcowy kościół cmentarny pw. Świętego Krzyża.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Gdy w Stanach Zjednoczonych nie działał jeszcze żaden szyb naftowy, w Bóbrce koło Krosna już w 1854 powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej.
Reklama
Polub nas