Zamek Duivenvoorde (Kasteel Duivenvoorde)

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Holandia Południowa
Miejscowość: Voorschoten
Strona Internetowa: www.kasteelduivenvoorde.nl
GPS: N: 52°6'41.00", E: 4°25'3.00"
Zamek Duivenvoorde
Zamek Duivenvoorde - panorama

Voorschoten to niewielkie miasteczko w zachodniej Holandii, położone w odległości około 10 km w kierunku półncocno-wschodnim od Hagi. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany na obrzeżach miasta Zamek Duivenvoorde. Najstarsze wzmianki historyczne o grodzie warownym w miejscu obecnego zamku pochodzą z pierwszej połowi XIII wieku, co czyni go jednym z najstarszych tego typu obiektów w całej Holandii. Na przestrzeni wieków zamek dziedziczony był wielokrotnie przez różne skoligacone ze sobą rody. W 1717 roku w fasadę zamku wmurowano rzymskie tablice z inskrypcjami datowanymi na II-III wiek n.e. Ostatnim oficjalnym właścicielem zamku była Ludolfina Baroness Henriette van der Oye Schimmelpenninck (1891-1965). Po jej śmierci budowla przekazana została fundacji, która przywróciła gmachowi jego dawny XVII wieczny wygląd. Obecnie część zamku (poza południowym skrzydłem) udostępniona jest dla zwiedzających. W jego wnętrzach podziwiać możemy m in. cenną kolekcję dawnych mebli, portretów oraz porcelany.

Ceny biletów
- ulgowy - 3 EUR
- normalny - 6 EUR
Godziny otwarcia
Muzeum czynne jest od 6 kwietnia do 19 października od wtorku do soboty. Zwiedzanie odbywa się w zorganizowanych grupach z przednikiem dwa razy dziennie w godz 14:00 i 15:30.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na elementy legendarnej tolerancji Holendrów natknąć się można także w prawie podatkowym. Dotyczy to m in. czarownic czy wróżek, które mogą odliczać sobie od podatku koszty nauki tajników wróżbiarstwa. A gdy już zdobędą dyplom wiedźmy fiskus pozwala im odjąć od wpływów koszty związane z wykonywaniem zawodu (np. mioteł na których latają po okolicy).
Polub nas