Zamek w Liwie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Mazowieckie
Miejscowość: Liw
Strona Internetowa: www.liw-zamek.pl
GPS: N: 52°22'24.97", E: 21°58'12.35"
Zamek w Liwie
Zamek w Liwie - panorama
Liw to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim, położona w dolinie rzeki Liwiec na historycznym pograniczu podlasko-mazowieckim. Główną atrakcją turystyczną jest tu niewielki średniowieczny ceglany zamek obronny. Warownia ta wzniesiona została w ostatniej dekadzie XV wieku z inicjatywy księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Twierdza usytuowana została na sztucznie usypanej wyspie w dolinie rzeki Liwiec. W 1526 roku zamek był w posiadaniu wywodzącej się z dynastii Piastów księżnej Anny Mazowieckiej, a po wcieleniu Mazowsza do Korony na zamku rezydowała królowa Bona Sforza. Kres świetności warowni nastał na okres II wojny północnej (1655-1660), kiedy to w czasie potopu Szwedzi doszczętnie ją zdewastowali. Po tym wydarzeniu zamek nie został już nigdy odbudowany i do dziś pozostaje w stanie trwałej ruiny. Z tej niegdyś imponującej twierdzy zachowała się jedynie wieża, część murów okalających i fundamenty Domu Dużego. W czasie II wojny światowej zamek niemal cudem uniknął rozbiórki przez Niemców. Miejscowy archeolog amator Otto Warpechowski zdołał przekonać Niemców do zmyślonej teorii, że zamek został wzniesiony przez Krzyżaków co skutecznie odwiodło okupantów do całkowitego zniszczenia warowni. Po wojnie w 1963 roku w częściowo zrekonstruowanym i wyremontowanym zamku otwarto Muzeum-Zbrojownię. Jest to jedną z nielicznych i zarazem największych tego typu placówek w całej Polsce. Obejrzeć możemy tu imponującą kolekcję pochodzącej z przełomu XV i XX wieku broni białej, palnej oraz drzewcowej.

Legenda
Z zamkiem związana jest legenda opowiadająca historię Żółtej Damy, duchu żony starosty Kuczyńskiego, która została ścięta z rozkazu męża za niewierność małżeńską. Sprawcą niesłusznego oskarżenia była sroka, która wykradła kosztowności podarowane przez kasztelana swojej żonie i ukryła je w gnieździe na pobliskim drzewie.
Ceny biletów
Zwiedzanie muzeum:
- normalny: 6 PLN
- ulgowy: 4 PLN
- grupowy: 3 PLN
- przewodnik dla grup zorganizowanych: 20 PLN
- lekcja muzealna: 100 PLN
Godziny otwarcia
Muzeum:
- od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00
- sobota w godz. 10:00-18:00
- niedziele i święta: 11:00-18:00
w poniedziałki, dni poświąteczne i święta narodowe muzeum jest nieczynne
Zdjęcia [26]
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1086
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1085
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1060
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1126
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1075
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1146
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas