Zamek w Liwie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Mazowieckie
Miejscowość: Liw
Strona Internetowa: www.liw-zamek.pl
GPS: N: 52°22'24.97", E: 21°58'12.35"
Zamek w Liwie
Zamek w Liwie - panorama

Liw to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim, położona w dolinie rzeki Liwiec na historycznym pograniczu podlasko-mazowieckim. Główną atrakcją turystyczną jest tu niewielki średniowieczny ceglany zamek obronny. Warownia ta wzniesiona została w ostatniej dekadzie XV wieku z inicjatywy księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Twierdza usytuowana została na sztucznie usypanej wyspie w dolinie rzeki Liwiec. W 1526 roku zamek był w posiadaniu wywodzącej się z dynastii Piastów księżnej Anny Mazowieckiej, a po wcieleniu Mazowsza do Korony na zamku rezydowała królowa Bona Sforza. Kres świetności warowni nastał na okres II wojny północnej (1655-1660), kiedy to w czasie potopu Szwedzi doszczętnie ją zdewastowali. Po tym wydarzeniu zamek nie został już nigdy odbudowany i do dziś pozostaje w stanie trwałej ruiny. Z tej niegdyś imponującej twierdzy zachowała się jedynie wieża, część murów okalających i fundamenty Domu Dużego. W czasie II wojny światowej zamek niemal cudem uniknął rozbiórki przez Niemców. Miejscowy archeolog amator Otto Warpechowski zdołał przekonać Niemców do zmyślonej teorii, że zamek został wzniesiony przez Krzyżaków co skutecznie odwiodło okupantów do całkowitego zniszczenia warowni. Po wojnie w 1963 roku w częściowo zrekonstruowanym i wyremontowanym zamku otwarto Muzeum-Zbrojownię. Jest to jedną z nielicznych i zarazem największych tego typu placówek w całej Polsce. Obejrzeć możemy tu imponującą kolekcję pochodzącej z przełomu XV i XX wieku broni białej, palnej oraz drzewcowej.

Legenda

Z zamkiem związana jest legenda opowiadająca historię Żółtej Damy, duchu żony starosty Kuczyńskiego, która została ścięta z rozkazu męża za niewierność małżeńską. Sprawcą niesłusznego oskarżenia była sroka, która wykradła kosztowności podarowane przez kasztelana swojej żonie i ukryła je w gnieździe na pobliskim drzewie.

Ceny biletów
Zwiedzanie muzeum:
- normalny: 6 PLN
- ulgowy: 4 PLN
- grupowy: 3 PLN
- przewodnik dla grup zorganizowanych: 20 PLN
- lekcja muzealna: 100 PLN
Godziny otwarcia
Muzeum:
- od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00
- sobota w godz. 10:00-18:00
- niedziele i święta: 11:00-18:00
w poniedziałki, dni poświąteczne i święta narodowe muzeum jest nieczynne
Zdjęcia [26]
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1607
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1554
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1493
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1585
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1552
Zamek w Liwie
Zamki i pałace pligaj· 1643
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Będąc w Kazimierzu Dolnym warto przeprawić się promem przez Wisłę, by odwiedzić malownicze ruiny renesansowego zamku w Janowcu. W murach warowni znajduje się najmniejszy hotel w Polsce dysponujący zaledwie jednym dwuosobowym pokojem.
Reklama
Polub nas