Alkmaar - panorama

Alkmarr to miasto w północno-zachodniej Holandii, położone nad Kanałem Północnoholenderskim, około 40 km w kierunku północnym od Amsterdamu. Miasto założone zostało prawdopodobnie około X wieku, a prawa miejskie otrzymało w 1254 roku od hrabiego Florisa V Holenderskiego (1254-1296), którego sarkofag znajduje się w miejskim kościele św. Wawrzyńca (Sint Laurenskerk). Na początku XIX wieku w mieście zbudowano Kanał Północnoholenderski, który uroczyście otwarty został przez samego króla Niderlandów - Wilhelma I (1772-1843).

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Alkmarr stanowi plac Waagplein na którym wznosi się ozdobiony przepiękną wieżą () budynek wagi miejskiej Waag. Swój obecny renesansowy kształt budowla uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w drugiej połowie XVI wieku. Po drugiej stronie placu znajduje się XVII wieczny browar w którym obecnie funkcjonuje Muzeum Piwa (Biermuseum De Boom). Goście obejrzeć mogą tu m.in. stare oryginalne kadzie do wytwarzania słodu oraz kolekcję zabytkowych butelek. Innym cennym zabytkiem Alkmarr jest monumentalny trójnawowy kościół św. Wawrzyńca (Grote of Sint-Laurenskerk). Jego budowa rozpoczęta została w 1470 roku i trwała blisko 50 lat. Charakterystycznym elementem świątyni jest wysoka wieża, która widoczna jest niemal z każdego miejsca w mieście. Surowe wnętrze kościoła skrywa bezcenne pamiątki. Jest tu m.in. absyda w której spoczywa hrabia Floris V Holenderski, wykonane przez Koororgela Jana van Covelens (twórcę amsterdamskiego ratusza) organy oraz replika słynnego tryptyku znanego niderlandzkiego malarza okresu manieryzmu Martena Jacobszoona Heemskerka van Veen (1498-1574). Pozostałe ważne zabytki Alkmarr to m.in. XVII wieczna wieża Akcyzy (Accijenstoren), pochodzący z początku XVI wieku budynek ratusza miejskiego (Stadhuis), XVIII wieczny wiatrak Molen van Piet , wybudowany na początku XX wieku kościół św. Józefa (Sint-Josephkerk) oraz otwarte w 1875 roku Muzeum Miejskie (Stedelijk Museum Alkmaar) - jedno z najstarszych w całej Holandii.

Targ Serowy

W sezonie letnim w Alkmarr w każdy piątkowy poranek (począwszy od pierwszego piątku kwietnia a skończywszy na pierwszym piątku września) na głównym placu miejskim (Waagplein) organizowany jest się słynny targ serowy (Kaasmarkt). Odziani w tradycyjne regionalne stroje handlarze układają swoje żółte sery na drewnianych saniach po czym wiozą je do Waaggebouw - XIV wiecznej kaplicy przekształconej w XVI w wagę miejską. Tak zważone sery (zgodnie z miejscową tradycją) wystawiane są na sprzedaż.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od licznych jezior, które otaczały niegdyś znajdująca się tu osadę (allemaal - wiele, merr- jezioro).

mail

Multimedia