Amsterdam - panorama

Amsterdam to stolica i zarazem największe miasto Holandii, położone nad rzeką Amstel oraz licznymi kanałami. Założone zostało w XIII wieku jako mała wioska rybacka, która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący port handlowy. W średniowieczu miasto określane było mianem Amsteldamme. Nazwa ta powstała od przepływającej tu rzeki Amstel oraz słowa dam - oznaczającego tamę, którą wybudowano wówczas na terenie osady. Tama dała początek sieci kanałów, a także utworzyła plac, zwany obecnie Dam. Z czasem stał się on jednym z najważniejszych miejsc w Amsterdamie. W 1342 roku hrabia Wilhelm IV nadał miastu liczne przywileje handlowe, dzięki którym bardzo szybko się wzbogaciło i stało się ważnym centrum handlowym ówczesnej Europy. W 1452 roku po licznych pożarach, rada miasta zdecydowała, że wszystkie nowo budowane domy mają być wznoszone z kamienia i cegły. Początek XVII wieku to dominacja Holendrów na morzu w oraz liczne sukcesy handlowe, które zapoczątkowały złoty wiek republiki. Amsterdam stał się wówczas głównym ośrodkiem bankowym oraz centrum rozrastającego się imperium. W latach 1613-1662 utworzono w mieście system kanałów według charakterystycznego koncentrycznego układu Grachtengordel (Pas Kanałów), co pozwoliło na znaczne rozszerzenie granic miasta. Pod koniec XIX wieku Amsterdam przeżywał swój drugi złoty wiek. Wtedy też na terenie dawnego wewnętrznego portu miejskiego na sztucznie usypanej wyspie i 9 tysiącach dębowych pali wbitych w grząskie dno wzniesiony został nowy monumentalny dworzec (Centraal Station). Dziś od niego do centrum miasta biegnie główna ulica Amsterdamu - Damrak. Jest to szeroka arteria przy której wznoszą się okazałe budowle symbolizujące niegdysiejszą potęgę metropolii.

Zwiedzanie

Amsterdam idealnie łączy w sobie historię i nowoczesność dlatego jest w stanie sprostać gustom każdego turysty. W mieście znajduje się przeszło siedem tysięcy zabytkowych budowli. Najważniejsze zabytki i muzea znajdują się w centrum i wszędzie można dostać się na piechotę, rowerem lub statku wycieczkowego. Serce miasta stanowi słynny plac Dam z którego rozchodzą się najważniejsze ulice miasta. Jego zachodnią pierzeję stanowi monumentalny XVII wieczny Pałac Królewski. Pierwotnie pełnił on funkcję ratusza, a obecnie stanowi jedną z siedzib rodziny królewskiej. Tuż obok niego znajduje się upamiętniający ofiary II wojny światowej odsłonięty 4 maja 1956 toku 22-metrowy Pomnik Pamięci Narodowej oraz wzniesiony w pierwszej dekadzie XV wieku późnogotycki Nieuwe Kerk (Nowy Kościół). To właśnie w nim po dziś dzień odbywają się koronacje oraz śluby rodziny królewskiej. Pozostałe ważne zabytki Amsterdamu to m.in. XIII wieczny Oude Kerk (Stary Kościół), dawny gmach giełdy Beurs van Berlage, Rijksmuseum (jedno z największych muzeów w Holandii), wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku dla beginek kompleks sakralny Begijnhof, zbudowany w latach 1620-1631 protestancki kościół Westerkerk, XVII wieczny Arsenał Morski, Muzeum Figur Woskowych, Dom Anny Frank (obecnie siedziba muzeum), spinający brzegi rzeki Amstel most zwodzony - Magere Brug (Chudy Most), XV wieczny budynek Wagi Miejskiej, okazały neobarokowy kościół św. Mikołaja (Sint Nicolaskerk), oraz XVII wieczny kościół Zuiderkerk (największa wieża w mieście). W 2010 roku historyczne centrum Amsterdamu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każdego roku miasto odwiedza przeszło cztery miliony turystów z całego świata.

Ciekawostki

  • Amsterdam znany jako miasto wolności, tolerancji i liberalnej polityki względem miękkich narkotyków;
  • Około 2,5 tysiąca ludzi żyje w Amsterdamie na łodziach;
  • W Amsterdamie znajduje się przeszło 7 tysięcy zabytków;
  • W Amsterdamie znajduje się blisko tysiąc mostów przerzuconych nad 160 kanałami, które w sumie mają około 160 km długości. Wzdłuż kanałów i na skwerach rośnie przeszło 220 tysięcy drzew;
  • W Amsterdamie urodził się słynny niderlandzki filozof pochodzenia portugalsko-żydowskiego Baruch Spinoza (1632-1677);
  • Każdego dnia blisko połowa mieszkańców miasta jeździ na rowerze;
  • Każdego roku w amsterdamskich kanałach tonie od 7 do 15 osób.

mail

Multimedia