Belfast - panorama

Belfast (Béal Feirste) to stolica i zarazem największe miasto Irlandii Północnej, położone u ujścia rzeki Lagan do zatoki Belfast Lough. Jego historia sięga czasów średniowiecznych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. Przez kolejne stulecia pozostawała ona w cieniu znajdującego się nieopodal miasta Carrickfergus. Dynamiczny rozwój Belfastu jako miasta rozpoczął się dopiero w XVII wieku. Wtedy to w pojawili się tu francuscy hugenoci, którzy za sprawą rozwoju przemysłu lnianego doprowadzili do prawdziwego rozkwitu miasta. W 1708 roku miasto praktycznie w całości zostało strawione przez pożar. Bardzo szybko odbudowane, stało się wkrótce ważnym jednym z ważniejszych w regionie centrów przemysłu włókienniczego. W 1922 roku miasto zostało stolicą Irlandii Północnej, która weszła w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. W latach 1969-1997 Belfasst stanowił jedną z głównych aren walki etniczno-politycznej pomiędzy protestantami i katolickimi Irlandczykami. W wyników zamachów bombowych zginęło wiele osób, a także zniszczonych zostało wiele budynków. Obecnie Belfast to ważny port morski, z dynamicznie rozwijającym się przemysłem stoczniowym. Miasto stanowi także ważny ośrodek naukowy i kulturalny Północnej Irlandii.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Belfaście zachowało się wiele ciekawych i zabytkowych budowli. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m.in. wybudowaną pod koniec XIX wieku neoromańską katedrę Świętej Anny, stanowiącą jeden z najlepszych punktów orientacyjnych miasta przeszło 113 metrową więżę zegarową Albert Memorial Clock, barokowy ratusz (Belfast City Hall), katolicki kościół św. Malachiasza (St Malachy's Church), liczne budynki z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej oraz imponujący zamek. W swoim obecnym kształcie warownia ta powstała w XIX wieku w miejscu strawionego przez pożar XII wiecznego zamku normańskiego, Każdego roku w Belfaście w miejscowym parku Sir Thomas and lady Dixon Park, organizowana jest międzynarodowa wystawa róż. Dogodnym punktem obserwacyjnym miasta stanowi okoliczne wzgórze Cavehill (370 metrów n.p.m.).

Ciekawostki

  • W Belfaście urodził się słynny brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i wirtuoz gitary Gary Moore (1952-2011);
  • W Belfaście znajduje się stocznia Harland and Wolff, gdzie zbudowano Titanica oraz jego siostrzane okręty Britannic i Olympic;
  • W Belfaście urodził się szósty prezydent państwa Izraela Chaim Herzog (1918-1997).

mail

Multimedia