Belfast

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Irlandia Północna
Populacja: 300 000
Powierzchnia: 115 km²
GPS: N: 54°35'50.17", W: 5°55'48.39"
Belfast
Belfast - panorama
Belfast to stolica i zarazem największe miasto Irlandii Północnej, położone u ujścia rzeki Lagan do zatoki Belfast Lough. Jego historia sięga czasów średniowiecznych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada. Przez kolejne stulecia pozostawała ona w cieniu znajdującego się nieopodal miasta Carrickfergus. Dynamiczny rozwój Belfastu jako miasta rozpoczął się dopiero w XVII wieku. Wtedy to w pojawili się tu francuscy hugenoci, którzy za sprawą rozwoju przemysłu lnianego doprowadzili do prawdziwego rozkwitu miasta. W 1708 roku miasto praktycznie w całości zostało strawione przez pożar. Bardzo szybko odbudowane, stało się wkrótce ważnym jednym z ważniejszych w regionie centrów przemysłu włókienniczego. W 1922 roku miasto zostało stolicą Irlandii Północnej, która weszła w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. W latach 1969-1997 Belfasst stanowił jedną z głównych aren walki etniczno-politycznej pomiędzy protestantami i katolickimi Irlandczykami. W wyników zamachów bombowych zginęło wiele osób, a także zniszczonych zostało wiele budynków. Obecnie Belfast to ważny port morski, z dynamicznie rozwijającym się przemysłem stoczniowym. Miasto stanowi także ważny ośrodek naukowy i kulturalny Północnej Irlandii.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Belfaście zachowało się wiele ciekawych i zabytkowych budowli. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m.in. wybudowaną pod koniec XIX wieku neoromańską katedrę Świętej Anny, stanowiącą jeden z najlepszych punktów orientacyjnych miasta przeszło 113 metrową więżę zegarową Albert Memorial Clock, barokowy ratusz (Belfast City Hall), katolicki kościół św. Malachiasza (St Malachy's Church), liczne budynki z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej oraz imponujący zamek. W swoim obecnym kształcie warownia ta powstała w XIX wieku w miejscu strawionego przez pożar XII wiecznego zamku normańskiego, Każdego roku w Belfaście w miejscowym parku Sir Thomas and lady Dixon Park, organizowana jest międzynarodowa wystawa róż. Dogodnym punktem obserwacyjnym miasta stanowi okoliczne wzgórze Cavehill (370 metrów n.p.m.).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas