Zamek Stirling - panorama

Stirling to miasto w centralnej Szkocji, położone nad rzeką Forth. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest usytuowany na malowniczym wzniesieniu (samotny stożek wygasłego wulkanu) monumentalny zamek królewski (Stirling Castle). Jego początki sięgają czasów starożytnych kiedy to strategiczne walory wzgórza docenili Celtowie zakładając tu jedną ze swoich osad. W 1130 roku na polecenie króla Dawida I (1084-1153) niewielki gród podniesiony został do rangi miasta. Wtedy też przystąpiono do rozbudowy umocnień, które z biegiem lat zastąpione zostały okazałym zamkiem. W ciągu wieków twierdza stanowiła strategiczny cel dla każdego, kto chciał przejąć kontrolę nad centralną Szkocją. Swój obecny renesansowy kształt zamek uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w latach 1496-1583. Były to czasy panowania Stuartów, którzy uczynili ze Stirling swoją główną siedzibę. To właśnie tutaj 12 letni Jakub VI (1566-1625) przewodniczył obradom szkockiego parlamentu, a w królewskiej kaplicy brał ślub Jakub V z Marią de Guise. W 1543 roku zamek był miejscem koronacji dziewięciomiesięcznej Marii Stuart (późniejszej królowej Szkocji). Obecnie Stirling Castle to rozległy kompleks warowny na który składa się wiele budowli pochodzących z różnych epok, utrzymanych w wielu stylach i rozlokowanych na różnych poziomach. Trasa zwiedzania prowadzi m.in. przez Dziedziniec Zewnętrzy, wybudowaną na początku XVI wieku Wielką Salę (Great Hall), słynny Pałac Królewski z 56 "głowami" Stirlingów (tzw. Stirling Heads), Dziedziniec Wewnętrzny, ogrody oraz zbudowaną na polecenie Jakuba VI Kaplicę Królewską (Chapel Royal). W najwyższym punkcie Wzgórza Zamkowego stoi przypominający kamienicę Stary Dom Króla (King's Old Building). Dziś w jego murach mieści się muzeum poświęcone jednostce wojskowej Argyll & Sutherland. Zamek uchodzi za największą atrakcję miasta i przez wielu uważany jest za najładniejszy w całej Szkocji, przewyższający swoją urodą nawet warownię w Edynburgu.

Miasto Stirling

Odwiedzając Stirling warto także przespacerować się po niezwykle urokliwym startym mieście. Jego najstarsza część otoczona jest murami zbudowanymi z charakterystycznego ciemnego wulkanicznego kamienia. Umocnienia te choć niewielkie uchodzą za najlepiej zachowane mury miejskie w Szkocji. Warto też zwrócić uwagę na kilka zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m.in. wybudowana w XVII wieku renesansowa rezydencja Argyll Lodging, należący niegdyś do męża królowej Marii Stuart - Dom Darnleya (Darnley's House), XV wieczny kościół Krzyża Świętego (Church of the Holy Rude), założony przez Johna Cowane'a szpital, wiktoriański gmach więzienia miejskiego oraz usytuowany w pobliżu miasta pomnik Williama Wallace'a (Wallace Monument).

Ciekawostki

  • Stirling uchodzi za kolebkę światowego futbolu. Podobno właśnie tutaj rozegrano pierwszy mecz piłkarski. Nową grę wynaleźli ponoć w latach czterdziestych XVI wieku żołnierze stacjonujący na zamku;
  • Nazwa miasta (jak i zamku) pochodzi prawdopodobnie od góry (Ster) i rzeki (Lin), które dokładnie opisują jego położenie.

access_time Godziny otwarcia
- od 1 Kwietnia do 30 września, codziennie w godz.: 9:30-18:00
- od 1 Października od 31 marca, codziennie w godz.: 9:30-17:00
local_offer Ceny biletów
- normalny: 9 GBP
- ulgowy: 7,2 GBP
- dzieci: 5,4 GBP
mail

Multimedia