Zamek Dunnottar (Dunnottar Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Szkocja
Miejscowość: Stonehaven
Strona Internetowa: www.dunnottarcastle.co.uk
GPS: N: 56°56'45.50", W: 2°11'47.28"
Zamek Dunnottar
Zamek Dunnottar - panorama

Stonehaven to niewielka miejscowość we wschodniej Szkocji, położona nad brzegiem nad brzegiem Morza Północnego. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w pobliżu miasteczka na wysokim stromym klifie, otoczonym z trzech stron wodami i połączonym z lądem jedynie wąską rozpadliną średniowieczny zamek Dunnottar. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Piktowie (nazwa używana przez starożytnych Rzymian na określenie grupy plemion zamieszkujących ziemie obecnej Szkocji) docenili walory strategiczne tego miejsca i wznieśli tu pierwsze umocnienia. Z uwagi na swoje położenie warownia była praktycznie nie do zdobycia, zarówno od strony lądu jak i wody. Do twierdzy prowadziły jedynie dwie wąskie ścieżki, a poruszający się po nich potencjalni najeźdźcy stanowili łatwy cel dla obsady zamku. Podczas szkockich wojen o niepodległość, w murach warowni przechowywane były szkockie insygnia koronne. Na początku XVIII wieku zamek został w znacznym stopniu zniszczony i od tego czasu zaniedbany zaczął popadać w coraz to większa ruinę. Na początku XX wieku Dunnottar pełnił niechlubną funkcję źródła materiału budowlanego dla okolicznych mieszkańców. Dopiero w 1925 roku, jego właścicielka Agnes Beryl Spencer-Churchill (hrabina Cowdray) rozpoczęła prace związane z odbudową obiektu i zabezpieczeniem go przed dalszymi postępującymi zniszczeniami. Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych zachowały się jedynie malownicze ruiny. Najstarsze zachowane mury pochodzą z XIV wieku, ale większość pozostałości toi głównie XVI i XVII wieczne zabudowania. Z murów zamku rozpościerają się malownicze widoki na okolicę i pobliskie miasteczko Stoneheaven.

Ciekawostki

  • Etymologia słowa Dunnottar prawdopodobnie związana jest z piktyjskim słowem "Dun", które oznacza siłę;
  • W latach dziewięćdziesiątych XX wieku zamek Dunnottar posłużył za plener do filmu Franco Zafirelliego pt. Hamlet z Melem Gibsonem i Gleen Close w rolach głównych.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Polub nas