Zamek Drum (Drum Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Szkocja
Miejscowość: Drumoak
GPS: N: 57°5'42.00", W: 2°20'16.80"
Zamek Drum
Zamek Drum - panorama
Drumoak to niewielka wioska w północno-wschodniej Szkocji, położona około 20 km w kierunku zachodnim od miasta Aberdeen. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany nad brzegiem rzeki Dee średniowieczny Zamek Drum. Jego nazwa pochodzi od starego gaelickiego słowa druim oznaczającego grzbiet.
Warownia ta wzniesiona została w XVII wieku w sąsiedztwie XIII wiecznej wieży obronno-mieszkalnej, obecnie uznawanej za jedną z najstarszych tego typu budowli na terenie całej Szkocji.
Przez blisko 650 lat warownia pozostawała w rękach możnego rodu Irvine. Ostatecznie w 1975 roku ostatni właściciel zamku Lord Drum - Henry Quentin Forbes, przekazał go w ręce National Trust for Scotland (organizacja, zajmująca się ochroną i promocją kulturowego dziedzictwa Szkocji). W XVIII wieku zamek otoczony został malowniczym parkiem krajobrazowym z pięknymi ogrodami różanymi, a swój ostateczny kształt uzyskał podczas ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XIX wieku. Wtedy też zabudowana została także wieża, stając się integralną częścią zamku. Obecnie w pełni odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających. W komnatach zamkowych obejrzeć można m in. gregoriańskie meble, kolekcję obrazów oraz pokaźne zbiory biblioteczne. Na zamku znajduje się także XVI wieczna kaplica, a w części budynku zajmowanej dawniej przez służbę otworzono małą kawiarenkę i sklepik z pamiątkami. W okresie letnim na terenie warowni organizowane są bardzo często różnego rodzaju imprezy kulturalne taka jak m in. koncerty czy festiwale muzyczne.
Ceny biletów
- normalny: 8 GBP
- ulgowy: 5 GBP
- rodzinny: 20 GBP
Godziny otwarcia
- od 21 marca do 30 czerwca codziennie oprócz wtorków i środy w godz. 12:30-17:00
- od 1 czerwca do 31 sierpnia codziennie w godz. 11:00-17:00
- od 1 września do 31 października codziennie oprócz wtorków i środy w godz. 12:30-17:00
Zdjęcia [3]
Zamek Drum
Zamki i pałace Radnik· 1281
Zamek Drum
Zamki i pałace Radnik· 1334
Zamek Drum
Zamki i pałace Radnik· 1273
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas