Zamek Glamis - panorama

Glamis to niewielka miejscowość we wschodniej Szkocji (hrabstwo Angus), położona około 20 km w kierunku północnym od Dundee. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany na północnych rubieżach miasteczka imponujący średniowieczny zamek (Glamis Castle). Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku kiedy to wzniesiono tu pierwszą warownię. Najstarszą część obecnej budowli stanowi XI wieczna wieża mieszkalna, która służyła ówczesnym królom za dom myśliwski. To właśnie w niej ukrywał się ówczesny król Szkocji - Malcolm II, po tym jak zamordował swego kuzyna Kennetha III. Morderca został zabity przez rebeliantów w 1034 roku i zasłynął pozostawiając po sobie niezmywalną do dziś plamę krwi na podłodze (w centralnej sali). Ziemie na których znajduje się zamek zostały w 1372 roku nadane przez Roberta II Stewarta rodzinie Bowes-Lyon, w której rękach (wraz z warownią) pozostają po dziś dzień. Wtedy tez przystąpiono do gruntownej rozbudowy warowni. Obecny wygląd zamku jest wynikiem ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVIII wieku. Liczne wieże, wieżyczki czy blanki nadają zamkowi imponujący wygląd i czynią go podobnym do bajkowych francuskich zamków jakie spotkać można w Dolinie Loary. Turyści odwiedzający zamek poza pełnymi przepychu królewskimi apartamentami mogą także zobaczyć XV wieczną kamienną kryptę, w której podobno "Brodaty Crawford" (rudobrody lord Crawford i Glamis) grywał w karty z samym diabłem. Dla zwiedzających udostępnione są także liczne trasy spacerowe po okalających posiadłość parkach i pełne kwiatów ogrody zamkowe. Na zamku swoje dzieciństwo spędziła nieżyjąca już Królowa Matka i to właśnie tutaj urodziła księżniczkę Małgorzatę, siostrę obecnej królowej Wielkiej Brytanii.

Legendy

Z zamkiem Glamis związanych jest wiele legend, mitów oraz mrocznych tajemnic (jest to ponoć najbardziej nawiedzany przez duchy szkocki zamek). Najbardziej znaną z nich jest historia o Thomasie Bowes-Lyonie, który to urodził się na zamku jako zdeformowane dziecko i ukrywany był przez całe swoje życie w jednej z sekretnych zamkowych komnat. Na spacery wyprowadzany był jedynie podczas bezksiężycowych nocy. Inna ciekawa historia związana jest z liczbą okien warowni. Jeśli policzymy wszystkie otwory okienne wewnątrz i na zewnątrz zamku, to zawsze okazuje się że jest ich o dwa za mało. Istnieją więc podejrzenia, że prawdopodobnie w zamku znajduje się jakaś tajemnicza zamurowana komnata w której przechowywany jest skarb. Jak każda szanująca się warownia posiadłość w Glamis posiada także swojego ducha. Jest nim słynna Szara Dama, która szczególnie lubi ukazywać się w zamkowej kaplicy. Wedle legendy jest to duch Lady Janet, wdowy po VI Lordzie Glamis, która w 1530 roku została oskarżona przez króla Jakuba V o czary i spalona na stosie na wzgórzu zamkowym w Edynburgu. Po jej śmierci władca skonfiskował Glamis. Nieszczęsna kobieta była całkowicie niewinna. Nigdy nie czyniła czarów, a jej jedynym przewinieniem było spiskowanie przeciw królowi.

Ciekawostki

  • W 1860 roku Kirriemuir niedaleko Glamis urodził się słynny szkocki dramaturg i powieściopisarz James Matthew Barrie, który zasłynął na świecie z powieści Piotruś Pan (Peter Pan).

access_time Godziny otwarcia
- od kwietnia do października, codziennie, w godz.: 10.30-17.30
mail

Multimedia