Zamek Glamis (Glamis Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Szkocja
Miejscowość: Glamis
Strona Internetowa: www.glamis-castle.co.uk
GPS: N: 56°37'17.95", W: 3°0'13.89"
Zamek Glamis
Zamek Glamis - panorama

Glamis to niewielka miejscowość we wschodniej Szkocji (hrabstwo Angus), położona około 20 km w kierunku północnym od Dundee. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany na północnych rubieżach miasteczka imponujący średniowieczny zamek (Glamis Castle). Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku kiedy to wzniesiono tu pierwszą warownię. Najstarszą część obecnej budowli stanowi XI wieczna wieża mieszkalna, która służyła ówczesnym królom za dom myśliwski. To właśnie w niej ukrywał się ówczesny król Szkocji - Malcolm II, po tym jak zamordował swego kuzyna Kennetha III. Morderca został zabity przez rebeliantów w 1034 roku i zasłynął pozostawiając po sobie niezmywalną do dziś plamę krwi na podłodze (w centralnej sali). Ziemie na których znajduje się zamek zostały w 1372 roku nadane przez Roberta II Stewarta rodzinie Bowes-Lyon, w której rękach (wraz z warownią) pozostają po dziś dzień. Wtedy tez przystąpiono do gruntownej rozbudowy warowni. Obecny wygląd zamku jest wynikiem ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVIII wieku. Liczne wieże, wieżyczki czy blanki nadają zamkowi imponujący wygląd i czynią go podobnym do bajkowych francuskich zamków jakie spotkać można w Dolinie Loary. Turyści odwiedzający zamek poza pełnymi przepychu królewskimi apartamentami mogą także zobaczyć XV wieczną kamienną kryptę, w której podobno "Brodaty Crawford" (rudobrody lord Crawford i Glamis) grywał w karty z samym diabłem. Dla zwiedzających udostępnione są także liczne trasy spacerowe po okalających posiadłość parkach i pełne kwiatów ogrody zamkowe. Na zamku swoje dzieciństwo spędziła nieżyjąca już Królowa Matka i to właśnie tutaj urodziła księżniczkę Małgorzatę, siostrę obecnej królowej Wielkiej Brytanii.

Legendy

Z zamkiem Glamis związanych jest wiele legend, mitów oraz mrocznych tajemnic (jest to ponoć najbardziej nawiedzany przez duchy szkocki zamek). Najbardziej znaną z nich jest historia o Thomasie Bowes-Lyonie, który to urodził się na zamku jako zdeformowane dziecko i ukrywany był przez całe swoje życie w jednej z sekretnych zamkowych komnat. Na spacery wyprowadzany był jedynie podczas bezksiężycowych nocy. Inna ciekawa historia związana jest z liczbą okien warowni. Jeśli policzymy wszystkie otwory okienne wewnątrz i na zewnątrz zamku, to zawsze okazuje się że jest ich o dwa za mało. Istnieją więc podejrzenia, że prawdopodobnie w zamku znajduje się jakaś tajemnicza zamurowana komnata w której przechowywany jest skarb. Jak każda szanująca się warownia posiadłość w Glamis posiada także swojego ducha. Jest nim słynna Szara Dama, która szczególnie lubi ukazywać się w zamkowej kaplicy. Wedle legendy jest to duch Lady Janet, wdowy po VI Lordzie Glamis, która w 1530 roku została oskarżona przez króla Jakuba V o czary i spalona na stosie na wzgórzu zamkowym w Edynburgu. Po jej śmierci władca skonfiskował Glamis. Nieszczęsna kobieta była całkowicie niewinna. Nigdy nie czyniła czarów, a jej jedynym przewinieniem było spiskowanie przeciw królowi.

Ciekawostki

  • W 1860 roku Kirriemuir niedaleko Glamis urodził się słynny szkocki dramaturg i powieściopisarz James Matthew Barrie, który zasłynął na świecie z powieści Piotruś Pan (Peter Pan).

Godziny otwarcia
- od kwietnia do października, codziennie, w godz.: 10.30-17.30
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas