Inverness - panorama

Inverness to szkockie miasto portowe, położone przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth. W starożytności w miejscu obecnego miasta znajdowała się jedna z głównych twierdz ludu Piktów (dawna grupa plemion zamieszkujących ziemie obecnej Szkocji, której wojownicy mieli zwyczaj malować i tatuować ciała). W VI wieku do miasta przybył misjonarz oraz święty Kościoła katolickiego i anglikańskiego Kolumba z Iony. Celem jego wizyty było nawrócenie miejscowych Pitków na chrześcijaństwo. Po tym wydarzeniu, nawrócone już miasto zaczęło dynamicznie się rozwijać jako port pośredniczący w handlu z Europą. W drugiej połowie XI wieku warowna twierdza w Inverness została zniszczona przez wojska króla Malcolma III. Odbudowany, zupełnie nowy zamek został usytuowany tym razem na wzgórzu stanowiącym idealny punkt do obserwacji i kontroli rzeki Ness. Na przełomie XII i XIII wieku ówczesny król Szkocji - Wilhelm I Lew nadał Inverness prawa miejskie. Dynamiczny rozwój miasta przerwał w XV wieku najazd Alexandera (Lord of The Isles) którego wojska doszczętnie zniszczyły miasto. Odbudowane ponownie przeżywało rozkwit aż do czasów powstań Jakobitów przeciw dynastii hanowerskiej w latach 1715, 1718 i 1745 kiedy to przejęli a potem zniszczyli miejscowy zamek.

Zwiedzanie

Jednym z ciekawszych zabytków Inverness jest usytuowany w samym sercu miasta nad brzegiem rzeki okazały zamek. Jego początki sięgają drugiej polowy XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Inicjatorem jej budowy był ówczesny król Szkocji - Malcolm III (1031-1093). Według jednej z miejscowych legend zamek powstał w miejscu starej twierdzy w której Makbet miał zabić Duncana. Na przestrzeni wieków warownia byłą wielokrotnie przebudowywana i niszczona, a swój obecny neogotycki kształt uzyskała w czasie ostatniej odbudowy jaka miała miejsce w pierwszej połowie XIX stulecia. Każdego lata na zamku organizowana jest plenerowa impreza zwana Castle Garrison Encounter obrazująca życie oraz obyczaje XVIII wiecznych żołnierzy. Pozostałe ważne zabytki Inverness to m.in. założony przez św. Kolumbana w 1171 roku kościół Old High Church (najstarsza budowla w miasta), wybudowany w 1878 roku budynek ratusza miejskiego oraz usytuowana naprzeciw zamku (na drugim brzegu rzeki) okazała neogotycka katedra św. Andrzeja. Swego czasu miała być to jedna najwspanialszych budowli Szkocji, jednak z braku funduszy projekt katedry nie został w pełni zrealizowany.

Ciekawostki

  • W Inverness na terenie starego XVIII wiecznego kościoła znajduje się słynna księgarnia Leakey's Bookshop, która szczyci się drugim co do wielkości w Szkocji zbiorem starych książek i rękopisów. W sumie zgromadzono tu ich około 100 tysięcy.

mail

Multimedia