Edynburg (Edinburgh)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Szkocja
Populacja: 468 070
Powierzchnia: 1 250 000 km²
Strona Internetowa: www.edinburgh.org
GPS: N: 55°57'0.63", W: 3°11'15.13"
Edynburg
Edynburg - panorama
Edynburg to zabytkowe miasto i zarazem port we wschodniej Szkocji, położone nad zatoką Firth of Forth (Morze Północne). Jego historia sięga początków VII wieku, kiedy to ówczesny król Nortumbii (średniowieczne królestwo anglosaskie) męczennik chrześcijański i późniejszy święty - Edwin (584-622), polecił wznieść tu twierdzę obronną. To właśnie od jego imienia pochodzi obecna nazwa miasta. W późniejszym czasie (około XI wieku) tereny te przejęli Szkoci, którzy uczynili z Edynburga jedno ze swoich głównych centrów handlowych i kulturalnych. W pierwszej połowie XV wieku ówczesny król Szkocji - Jakub IV przeniósł stolicę kraju ze Stirling do Edynburga. W połowie XVII wieku po tym jak oddziały Olivera Cromwella rozbiły wojska szkockie pod Dunbar Edynburg został zajęty przez Anglików. Jakiś czas później na znak swojej dominacji Anglicy wybudowali tu nową angielską dzielnicę (New Town).

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Edynburgu zachowało się wiele zabytkowych budynków reprezentujących różnie style architektoniczne. Najcenniejszym z nich jest usytuowany na szczycie wygasłego wulkanu potężny średniowieczny zamek. Jego najstarszą część stanowi XII wieczna kaplica św. Małgorzaty. W południowej części głównego dziedzińca warowni (Crown Square) znajduje się słynna Wielka Sala (Great Hall). Powstała ona w czasach Jakuba IV i służyła przez wieku jako miejsce wystawnych przyjęć oraz ważnych ceremonii. Obradował tu także przez jakiś czas szkocki parlament a obecnie wykorzystywana jest ona podczas uroczystości państwowych. Pozostałe ważne zabytki Edynburga to m in. XII wieczna Katedra św Idziego, ruiny Opactwa Holyrood, wybudowany w 1498 i przebudowany w XVII wieku Pałac Holyroodhouse, XIX wieczna Szkocka Galeria Narodowa, dom Johna Knoxa, pomnik sławnego szkockiego pisarza Waltera Scotta oraz uważana za najpiękniejszą ulicę miasta słynna Królewska Mila (Royal Mile) Każdego roku w Edynburgu (przeważnie w sierpniu) odbywają się liczne imprezy kulturalne oraz festiwale. Do najsłynniejszych z nich należą: Edinburgh International Festival, Fringe (festiwale teatralne) oraz Military Tattoo (występy orkiestr wojskowych). W Edynburgu znajduje się także jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Wielkiej Brytanii. Są to słynne podziemne komory pod South Bridge. W minionych wiekach dawały schronienie mordercom, mieściły się tu domy rozpusty, a ci, którzy przypadkiem zabłądzili w te strony rzadko uchodzili z życiem. Do tego podobno notuje się tu wzmożoną aktywność paranormalną, co przyciąga wielu spragnionych mocnych wrażeń turystów.
Zdjęcia [16]
Edynburg
Miasta Greg· 1131
Edynburg
Miasta Greg· 1114
Edynburg
Miasta Greg· 1074
Edynburg
Miasta Greg· 1136
Edynburg
Miasta Greg· 1086
Edynburg
Miasta Greg· 1147
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Anglia nie ma własnego hymnu, a przyjęcie za narodową pieśń brytyjskiego God Save The Queen zawdzięcza się głownie kibicom piłkarskim.
Reklama
Polub nas