Glasgow - panorama

Glasgow to miasto w środkowej Szkocji, położone nad rzeką Clyde. Jest to największe szkockie miasto w którym żyje blisko 600 tysięcy ludzi., a obszar metropolitarny.zamieszkuje około 2,1 miliona osób w promieniu 15 mil od centrum miasta. Jak na swój industrialny wygląd Glasgow ma zaskakująco długą historię. Jego początki sięgają VI wieku, kiedy to iroszkoccy misjonarze (św. Kentigern i św Mungo) założyli tu celtycki klasztor, który stał się przyczółkiem krzewienia chrześcijaństwa w regionie. Jakiś czas później wybudowano tu katedrę wokół której zawiązała się osada, która z biegiem lat rozwinęła się w znaczący ośrodek handlowy. W XII wieku miasto stało się siedzibą biskupstwa, a pod koniec XV stulecia arcybiskupstwa. W owym czasie wielką popularnością cieszyły się miejscowe dwutygodniowe targi lipcowe. Gwałtowny rozkwit Glasgow nastąpił jednak dopiero w XVIII wieku po zjednoczeniu z Anglią i rozpoczęciu na masową skalę handlu bawełną, rumem oraz tytoniem. Miasto cieszyło się wówczas opinią zamożnego i eleganckiego ośrodka kupieckiego. Oblicze Glasgow zmieniła jednak "epoka węgla i stali", kiedy to w pobliskim Lanarkshire odkryto pokłady węgla. W ciągu niespełna kilkudziesięciu lat tytoniowi kupcy stali się fabrykantami rozbudowując swoje niewielkie posiadłości w ogromne zakłady przemysłowe. Rozwinął się wówczas zarówno przemysł metalowy jak i tekstylny bazujący na bawełnie dostarczanej z kolonii. Szybko postępująca urbanizacja i industrializacja miała też negatywne skutki. W XIX wieku do Glasgow napłynęły niezliczone masy uchodźców z głodującej Irlandii oraz Szkoci. Mimo ciągłego rozwoju miejscowy przemysł nie był w stanie wchłonąć tak dużej liczby nowych pracowników, nie starczyło też środków na prowadzenie skoordynowanej akcji osadniczej. Efektem tego było powstanie wokół centrum wielkich połaci slumsów. Problemy te spotęgowane zostały wielkim kryzysem jaki miał miejsce w latach trzydziestych XX wieku a także zniszczeniami II wojny światowej. Glasgow określane było wówczas mianem "depressed, jobless and drectionless" ("załamane, bezrobotne i zdezorientowane"). Tragiczna sytuacja ta trwała aż do końca lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to za sprawą ogromnych dotacji oraz pomocy społecznej miasto weszło na ścieżkę modernizacji i rozwoju. Wydatki doceniono przyznając w 1990 roku Glasgow tytuł Europejskiego Miasta Kultury.

Glasgow - Plan

Zwiedzanie

Blisko 90% powierzchni Glasgow zajmują fabryki oraz typowo industrialne budowle. Starsza zabudowa stanowi niewielki wycinek miasta i znajduje się w przeważającej większości na północnym brzegu rzeki Clyde. Jej serce stanowi otoczony okazałymi gmachami George Square. W jego najbliższym otoczeniu na uwagę zasługuje XVIII wieczne Merchant City (Miasto Kupców) oraz Galeria Sztuki Współczesnej. Idąc dalej na północ dochodzimy do Cathedral area (dzielnica katedry) gdzie znajduje się monumentalna średniowieczna katedra św. Mungo (Glasgow Cathedral). Świątynia wzniesiona została w XII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie odbudowy jaka przeprowadzona została w XV wieku. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na grobowiec patrona św. Mungo (tomb of St Mungo), jednego z najdawniejszych szkockich świętych i założyciela Glasgow. Pozostałe warte uwagi zabytki i atrakcje miasta to m.in. Centrum sztuki współczesnej oraz Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove (najstarsze szkockie muzeum), XIX wieczny most Wiktorii (Victoria Bridge), Muzeum Transportu (Museum of Transport) oraz usytuowany w zachodniej części centrum Ogród Botaniczny (Botanic Gardens).

Muzea w Glasgow

  • Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove (Kelvingrove Art Gallery and Museum) - znajduje się w zachodniej części miasta, przy brzegu rzeki Kelvin i prezentuje bogatą kolekcję różnego rodzaju dzieł sztuki. Gmach w którym mieści się placówka wybudowany został na początku XX wieku w stylu hiszpańskiego baroku. Zbiory muzealne podzielone są na dwie części. W pierwszej prezentowane są eksponaty archeologiczne, historyczne i zoologiczne. W drugiej zaś, zgromadzono liczne dzieła sztuki w tym bogatą kolekcję malarstwa europejskiego. Jest to obecnie jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów nie tylko w Szkocji ale i Wielkiej Brytanii. Kevingrove szczyci się także jednym z najpiękniejszych zbiorów rękodzielnictwa oraz militariów na świecie.
  • Muzeum Sztuki Współczesnej (Gallery of Modern Art - GoMa) - znajduje się w samym sercu Glashow przy Royal Exchange Square i prezentuje prace współczesnych artystów szkockich i światowych. Placówka otwarta została w 1996 roku i bardzo szybko stała się jednym z najczęściej odwiedzanych szkockich muzeów. Co ciekawe galeria nie ma stałej wystawy. Prezentowane są tu jedynie wystawy czasowe. Na terenie muzeum znajduje się także kawiarnia, sklep z pamiątkami oraz biblioteka.
  • Muzeum i Galeria Williama Huntera (Hunterian Museum and Art Gallery) - ma swoją siedzibę w kompleksie uniwersyteckim i obejmuje klika placówek zlokalizowanych w różnych budynkach. Są to kolejno: Hunterian Museum, Hunterian Art Gallery, Mackintosh House, Zoology Museum i Anatomy Museum.
  • Riverside Museum - znajduje się na terenie dawnej stoczni (A. & J. Inglis) w obrębie portu Glasgow i prezentuje bogatą kolekcję zabytkowych pojazdów (rowerów, samochodów i lokomotyw).
  • Muzeum Życia Religijnego i Sztuki St Mungo (St. Mungo Museum Of Religious Life & Art) - znajduje się przy placu Cathedral Square a jego głównym celem jest krzewienie zrozumienia oraz szacunku między osobami o różnych wyznaniach. Placówka założona została w 1993 roku i nazwna imieniem patrona Glasgow, który w VI wieku przyniósł wiarę chrześcijańską do Szkocji.

Ciekawostki

  • Nazwa Glasgow w tłumaczeniu z języka gaelickiego Glas-cu oznacza "ukochane zielone miejsce";
  • W Glasgow znajduje się największy stadion w Szkocji i trzeci co do wielkości w Wielkiej Brytanii (zaraz po Old Trafford i Wembley). Jest to główny stadion klubu piłkarskiego Celtic F.C.;
  • We wrześniu 1938 roku w Glasgow zwodowano brytyjski liniowiec pasażerski Queen Elizabeth, który do 1996 roku był największym zbudowanym statkiem pasażerskim na świecie.;
  • Nazwę miasta wymawia się Glasgoł, a nie Glesgoł, jak zwykli mówić komentatorzy sportowi polskiej telewizji.

mail

Multimedia