Glasgow

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Szkocja
Populacja: 580 690
Powierzchnia: 175 km²
GPS: N: 55°51'56.26", W: 4°15'26.00"
Glasgow
Glasgow - panorama

Glasgow to miasto w środkowej Szkocji, położone nad rzeką Clyde. Jest to największe szkockie miasto w którym żyje blisko 600 tysięcy ludzi., a obszar metropolitarny.zamieszkuje około 2,1 miliona osób w promieniu 15 mil od centrum miasta. Jak na swój industrialny wygląd Glasgow ma zaskakująco długą historię. Jego początki sięgają VI wieku, kiedy to iroszkoccy misjonarze (św. Kentigern i św Mungo) założyli tu celtycki klasztor, który stał się przyczółkiem krzewienia chrześcijaństwa w regionie. Jakiś czas później wybudowano tu katedrę wokół której zawiązała się osada, która z biegiem lat rozwinęła się w znaczący ośrodek handlowy. W XII wieku miasto stało się siedzibą biskupstwa, a pod koniec XV stulecia arcybiskupstwa. W owym czasie wielką popularnością cieszyły się miejscowe dwutygodniowe targi lipcowe. Gwałtowny rozkwit Glasgow nastąpił jednak dopiero w XVIII wieku po zjednoczeniu z Anglią i rozpoczęciu na masową skalę handlu bawełną, rumem oraz tytoniem. Miasto cieszyło się wówczas opinią zamożnego i eleganckiego ośrodka kupieckiego. Oblicze Glasgow zmieniła jednak "epoka węgla i stali", kiedy to w pobliskim Lanarkshire odkryto pokłady węgla. W ciągu niespełna kilkudziesięciu lat tytoniowi kupcy stali się fabrykantami rozbudowując swoje niewielkie posiadłości w ogromne zakłady przemysłowe. Rozwinął się wówczas zarówno przemysł metalowy jak i tekstylny bazujący na bawełnie dostarczanej z kolonii. Szybko postępująca urbanizacja i industrializacja miała też negatywne skutki. W XIX wieku do Glasgow napłynęły niezliczone masy uchodźców z głodującej Irlandii oraz Szkoci. Mimo ciągłego rozwoju miejscowy przemysł nie był w stanie wchłonąć tak dużej liczby nowych pracowników, nie starczyło też środków na prowadzenie skoordynowanej akcji osadniczej. Efektem tego było powstanie wokół centrum wielkich połaci slumsów. Problemy te spotęgowane zostały wielkim kryzysem jaki miał miejsce w latach trzydziestych XX wieku a także zniszczeniami II wojny światowej. Glasgow określane było wówczas mianem "depressed, jobless and drectionless" ("załamane, bezrobotne i zdezorientowane"). Tragiczna sytuacja ta trwała aż do końca lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to za sprawą ogromnych dotacji oraz pomocy społecznej miasto weszło na ścieżkę modernizacji i rozwoju. Wydatki doceniono przyznając w 1990 roku Glasgow tytuł Europejskiego Miasta Kultury.

Glasgow - Plan

Zwiedzanie

Blisko 90% powierzchni Glasgow zajmują fabryki oraz typowo industrialne budowle. Starsza zabudowa stanowi niewielki wycinek miasta i znajduje się w przeważającej większości na północnym brzegu rzeki Clyde. Jej serce stanowi otoczony okazałymi gmachami George Square. W jego najbliższym otoczeniu na uwagę zasługuje XVIII wieczne Merchant City (Miasto Kupców) oraz Galeria Sztuki Współczesnej. Idąc dalej na północ dochodzimy do Cathedral area (dzielnica katedry) gdzie znajduje się monumentalna średniowieczna katedra św. Mungo (Glasgow Cathedral). Świątynia wzniesiona została w XII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie odbudowy jaka przeprowadzona została w XV wieku. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na grobowiec patrona św. Mungo (tomb of St Mungo), jednego z najdawniejszych szkockich świętych i założyciela Glasgow. Pozostałe warte uwagi zabytki i atrakcje miasta to m.in. Centrum sztuki współczesnej oraz Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove (najstarsze szkockie muzeum), XIX wieczny most Wiktorii (Victoria Bridge), Muzeum Transportu (Museum of Transport) oraz usytuowany w zachodniej części centrum Ogród Botaniczny (Botanic Gardens).

Ciekawostki

  • Nazwa Glasgow w tłumaczeniu z języka gaelickiego Glas-cu oznacza "ukochane zielone miejsce";
  • W Glasgow znajduje się największy stadion w Szkocji i trzeci co do wielkości w Wielkiej Brytanii (zaraz po Old Trafford i Wembley). Jest to główny stadion klubu piłkarskiego Celtic F.C.;
  • Nazwę miasta wymawia się Glasgoł, a nie Glesgoł, jak zwykli mówić komentatorzy sportowi polskiej telewizji.

Zdjęcia [9]
Glasgow
Miasta Bonek· 44
Glasgow
Miasta Bonek· 49
Glasgow
Miasta Bonek· 46
Glasgow
Miasta Bonek· 36
Glasgow
Miasta Bonek· 34
Glasgow
Miasta Bonek· 33
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Anglia nie ma własnego hymnu, a przyjęcie za narodową pieśń brytyjskiego God Save The Queen zawdzięcza się głownie kibicom piłkarskim.
Reklama
Polub nas