Zamek Tenczyn

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Małopolskie
Miejscowość: Rudno
Strona Internetowa: www.ratujtenczyn.org.pl
GPS: N: 50°6'6.81", E: 19°34'54.40"
Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn - panorama

Rudno to niewielka miejscowość w południowej Polsce (województwo małopolskie), położona około 25 km w kierunku zachodnim od Krakowa. Główną atrakcją turystyczną są tu usytuowane na malowniczym wzniesieniu (Garb Tenczyński) majestatyczne ruiny średniowiecznego zamku Tenczyn (Tęczyn). Pierwotna warownia wzniesiona została tu już prawdopodobnie w XIV wieku z inicjatywy ówczesnego kasztelana krakowskiego Jędrzeja Nawoja z Morawicy, z rodu Toporczyków, syna Sułka z Morawicy. Za właściwego twórcę zamku jednak uważa się jego syna Andrzeja, wojewodę krakowskiego i sandomierskiego. On też jako pierwszy przybrał nazwisko Tęczyński. O dużym znaczeniu zamku świadczą liczne ważne wydarzenia jakie miały miejsce jego murach. To właśnie tu prowadzone były poufne rozmowy, które doprowadziły do zawarcia małżeństwa królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Wielokrotnie na zamku gościł też Mikołaj Rej czy Jan Kochanowski. W drugiej połowie XVI wieku Jan Tęczyński polecił przebudować twierdzę w okazałą rezydencję mieszkalną. Powstały wówczas m in. modne w owym czasie arkadowe krużganki. W 1638 roku kiedy to zmarł ostatni przedstawiciel rodu Tęczyńskich zamek, wraz z ręką jego córki Izabeli, przypadł Łukaszowi Opalińskiemu. Niespełna 20 lat później, w czasie potopu szwedzkiego rezydencja została najechana i doszczętnie zniszczona przez Szwedów. Zamek został częściowo odbudowany przez swoich kolejnych właścicieli Lubomirskich, jednak po pożarze jaki nawiedził Rudno w 1768 roku posiadłość została ostatecznie opuszczona i od tego czasy zaczęła popadać w coraz to większą ruinę. Z tego niegdyś potężnego zamku do czasów obecnych zachowały się jedynie rozległe pozostałości murów obwodowych, dwie narożne wieże, oraz wysoka wieża bramowa zwana także Nawojową. Po II wojnie światowej ruiny wraz z otaczającymi je lasami objęte zostały Tenczyńskim Parkiem Krajobrazowym. W 2010 roku rozpoczęte zostały prace konserwatorskie mające zatrzymać postępujący rozpad murów oraz częściowo przywrócić twierdzy jej dawną świetność.

Ciekawostki

  • Z rodu Tęczyńskich wywodziło się kilkudziesięciu kasztelanów, wojewodów i innych wysokich dostojników państwowych. Świadczy to o dużej potędze i znaczeniu tej rodziny.

Zdjęcia [14]
Zamek Tenczyn
Zamki i pałace Jarko· 1440
Zamek Tenczyn
Zamki i pałace Jarko· 1421
Zamek Tenczyn
Zamki i pałace Jarko· 1728
Zamek Tenczyn
Zamki i pałace Jarko· 1438
Zamek Tenczyn
Zamki i pałace Jarko· 1687
Zamek Tenczyn
Zamki i pałace Jarko· 1418
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas