Kościół św. Idziego w Wrexham (St Giles' Church)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Część: Walia
Miejscowość: Wrexham
GPS: N: 53°2'39.12", W: 2°59'33.72"
Kościół św. Idziego w Wrexham - panorama

Wrexham to miasto w północno-wschodniej Walii, położone pomiędzy walijskimi górami, a doliną rzeki Dee. Jednym z najcenniejszych zabytków jest tu usytuowany w samym sercu miasta okazały kościół św. Idziego (St Giles' Church). Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. Wiek później została gruntowne przebudowana, a swój obecny kształt uzyskała dopiero w XVI stuleciu. Charakterystycznym elementem budowli jest wysoka 135 metrowa wieża, która zaliczana jest do jednego z Siedmiu Cudów Walii. Patronem kościoła jest francuski opat, eremita z Gallii Narbonensis - Święty Idzi. Urodził się w połowie VII wieku w Atenach jako syn Teodora i Pelagii. Po wczesnej śmierci rodziców został pustelnikiem osiadłym nad Rodanem. Po 673 roku otrzymał od Wamby, króla Wizygotów, ziemię, gdzie założył klasztor wokół którego powstało później miasteczko Saint-Gilles. W średniowiecznej św. Idzi Europie był jednym z najpopularniejszych świętych, ku czci którego wybudowano wiele kościołów.

Ciekawostki

  • Na cmentarzu we Wrexham znajduje się kwatera, gdzie spoczywa 40 polskich żołnierzy zmarłych w latach 1946-1947 w szpitalach i obozach w Północnej Walii.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Flaga Szkocji nawiązuje do św. Andrzeja, patrona Szkocji, który jak głosi legenda, na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie porzypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Chrystus.
Reklama
Polub nas