Kościół św. Idziego w Wrexham (St Giles' Church)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Część: Walia
Miejscowość: Wrexham
GPS: N: 53°2'39.12", W: 2°59'33.72"
Kościół św. Idziego w Wrexham - panorama

Wrexham to miasto w północno-wschodniej Walii, położone pomiędzy walijskimi górami, a doliną rzeki Dee. Jednym z najcenniejszych zabytków jest tu usytuowany w samym sercu miasta okazały kościół św. Idziego (St Giles' Church). Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. Wiek później została gruntowne przebudowana, a swój obecny kształt uzyskała dopiero w XVI stuleciu. Charakterystycznym elementem budowli jest wysoka 135 metrowa wieża, która zaliczana jest do jednego z Siedmiu Cudów Walii. Patronem kościoła jest francuski opat, eremita z Gallii Narbonensis - Święty Idzi. Urodził się w połowie VII wieku w Atenach jako syn Teodora i Pelagii. Po wczesnej śmierci rodziców został pustelnikiem osiadłym nad Rodanem. Po 673 roku otrzymał od Wamby, króla Wizygotów, ziemię, gdzie założył klasztor wokół którego powstało później miasteczko Saint-Gilles. W średniowiecznej św. Idzi Europie był jednym z najpopularniejszych świętych, ku czci którego wybudowano wiele kościołów.

Ciekawostki

  • Na cmentarzu we Wrexham znajduje się kwatera, gdzie spoczywa 40 polskich żołnierzy zmarłych w latach 1946-1947 w szpitalach i obozach w Północnej Walii.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Polub nas