Kościół św. Idziego w Wrexham (St Giles' Church)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Część: Walia
Miejscowość: Wrexham
GPS: N: 53°2'39.12", W: 2°59'33.72"
Kościół św. Idziego w Wrexham - panorama

Wrexham to miasto w północno-wschodniej Walii, położone pomiędzy walijskimi górami, a doliną rzeki Dee. Jednym z najcenniejszych zabytków jest tu usytuowany w samym sercu miasta okazały kościół św. Idziego (St Giles' Church). Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. Wiek później została gruntowne przebudowana, a swój obecny kształt uzyskała dopiero w XVI stuleciu. Charakterystycznym elementem budowli jest wysoka 135 metrowa wieża, która zaliczana jest do jednego z Siedmiu Cudów Walii. Patronem kościoła jest francuski opat, eremita z Gallii Narbonensis - Święty Idzi. Urodził się w połowie VII wieku w Atenach jako syn Teodora i Pelagii. Po wczesnej śmierci rodziców został pustelnikiem osiadłym nad Rodanem. Po 673 roku otrzymał od Wamby, króla Wizygotów, ziemię, gdzie założył klasztor wokół którego powstało później miasteczko Saint-Gilles. W średniowiecznej św. Idzi Europie był jednym z najpopularniejszych świętych, ku czci którego wybudowano wiele kościołów.

Ciekawostki

  • Na cmentarzu we Wrexham znajduje się kwatera, gdzie spoczywa 40 polskich żołnierzy zmarłych w latach 1946-1947 w szpitalach i obozach w Północnej Walii.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1865 roku największa góra Ziemi - Mount Everest (8850 metrów n.p.m.) została nazwana na cześć słynnego walijskiego geodety i kartografa pułkownika sir George'a Everesta. Wcześniej góra określana była mianem Szczyt XV.
Reklama
Polub nas