York

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Populacja: 186 800
Powierzchnia: 271 km²
Strona Internetowa: www.visityork.org
GPS: N: 53°57'27.73", W: 1°4'56.23"
York
York - panorama

York to otoczone średniowiecznymi murami zabytkowe miasto w północnej Anglii, położone u zbiegu rzek Ouse i Foss. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada zwana Eboracum. W późniejszym czasie przekształciła się ona w jedną z ważniejszych rzymskich baz militarnych i pełniła także rolę stolicy prowincji Britannia Inferior. To właśnie w tutaj w 306 roku Konstantyn I Wielki (Gaius Flavius Valerius Constantinus) został wybrany Cesarzem Rzymu. W drugiej połowie IX wieku miasto zostało zdobyte przez wikingów i przemianowane na Jorvik. Niespełna sto lat później Wikingowie opuścili miasto, które to weszło w skład nowej zjednoczonej Anglii. W okresie średniowiecza dzięki wzbogaceniu się na handlu wełną York bardzo szybko rozwinął się w jeden z ważniejszych ośrodków miejskich i handlowych regionu. Za czasów panowania Henryka III (1207-1272) miasto zostało otoczone potężnymi murami obronnymi z sześcioma bramami wjazdowymi. Fortyfikacje te zachowały się do czasów obecnych i dziś stanowią jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Jakiś czas później York podniesione do rangi głównej siedziby księstwa i hrabstwa Yorkshire.

Zwiedzanie

Obecnie York to jedno z najpiękniejszych miast w Anglii, z idealnie zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym oraz zabytkową zabudową. Całość otoczona jest potężnym blisko 13 kilometrowym murem obronnym z 6 wielkimi bramami wjazdowymi (Walmgate Bar, Monk Bar, Bootham Bar, Victoria Bar, Micklegate Bar, Fishergate Bar). Nad miastem dominuje monumentalna średniowieczna gotycka katedra św. Piotra (York Minster), która obok katedry w Kolonii jest jednym z największych kościołów północnej Europy. Świątynia ma 160 metrów długości i 76 metrów szerokości, jej wieża wznosi się na blisko 71 metrów. Wewnątrz katedry obejrzeć możemy XV wieczne wiraże oraz słynne Wielkie Wschodnie Okno będące największym wykonanym ze szkła średniowiecznym zabytkiem w Anglii. York znany jest także z niezliczonej ilości pubów i kościołów. Miejscowe powiedzenie głosi, że zatrzymując się w dowolnym punkcie Starego Miasta zawsze można zobaczyć jakiś pub lub kościół. W mieście znajduje się także wiele ciekawych muzeów. Najciekawsze z nich i to m.in. York Castle Museum, Jorvik Viking Centre, Museum Automata czy National Railway Museum. Każdego roku miasto odwiedzane jest przez blisko 3 miliony turystów.

Ciekawostki

  • Nazwę York przyjęła także jedna z kolonii angielskich, która później stała się jednym z największych i najsławniejszych miast świata. Jest nim położony na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej - Nowy Jork (New York).

Zdjęcia [14]
York
Miasta Kwinto· 417
York
Miasta Kwinto· 412
York
Miasta Kwinto· 411
York
Miasta Kwinto· 392
York
Miasta Kwinto· 368
York
Miasta Kwinto· 375
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wielka Brytania jest jedynym krajem na świecie, którego nazwa nie pojawia się na jego znaczkach pocztowych.
Polub nas