York

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Populacja: 186 800
Powierzchnia: 271 km²
Strona Internetowa: www.visityork.org
GPS: N: 53°57'27.73", W: 1°4'56.23"
York
York - panorama

York to otoczone średniowiecznymi murami zabytkowe miasto w północnej Anglii, położone u zbiegu rzek Ouse i Foss. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada zwana Eboracum. W późniejszym czasie przekształciła się ona w jedną z ważniejszych rzymskich baz militarnych i pełniła także rolę stolicy prowincji Britannia Inferior. To właśnie w tutaj w 306 roku Konstantyn I Wielki (Gaius Flavius Valerius Constantinus) został wybrany Cesarzem Rzymu. W drugiej połowie IX wieku miasto zostało zdobyte przez wikingów i przemianowane na Jorvik. Niespełna sto lat później Wikingowie opuścili miasto, które to weszło w skład nowej zjednoczonej Anglii. W okresie średniowiecza dzięki wzbogaceniu się na handlu wełną York bardzo szybko rozwinął się w jeden z ważniejszych ośrodków miejskich i handlowych regionu. Za czasów panowania Henryka III (1207-1272) miasto zostało otoczone potężnymi murami obronnymi z sześcioma bramami wjazdowymi. Fortyfikacje te zachowały się do czasów obecnych i dziś stanowią jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Jakiś czas później York podniesione do rangi głównej siedziby księstwa i hrabstwa Yorkshire.

Zwiedzanie

Obecnie York to jedno z najpiękniejszych miast w Anglii, z idealnie zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym oraz zabytkową zabudową. Całość otoczona jest potężnym blisko 13 kilometrowym murem obronnym z 6 wielkimi bramami wjazdowymi (Walmgate Bar, Monk Bar, Bootham Bar, Victoria Bar, Micklegate Bar, Fishergate Bar). Nad miastem dominuje monumentalna średniowieczna gotycka katedra św. Piotra (York Minster), która obok katedry w Kolonii jest jednym z największych kościołów północnej Europy. Świątynia ma 160 metrów długości i 76 metrów szerokości, jej wieża wznosi się na blisko 71 metrów. Wewnątrz katedry obejrzeć możemy XV wieczne wiraże oraz słynne Wielkie Wschodnie Okno będące największym wykonanym ze szkła średniowiecznym zabytkiem w Anglii. York znany jest także z niezliczonej ilości pubów i kościołów. Miejscowe powiedzenie głosi, że zatrzymując się w dowolnym punkcie Starego Miasta zawsze można zobaczyć jakiś pub lub kościół. W mieście znajduje się także wiele ciekawych muzeów. Najciekawsze z nich i to m.in. York Castle Museum, Jorvik Viking Centre, Museum Automata czy National Railway Museum. Każdego roku miasto odwiedzane jest przez blisko 3 miliony turystów.

Ciekawostki

  • Nazwę York przyjęła także jedna z kolonii angielskich, która później stała się jednym z największych i najsławniejszych miast świata. Jest nim położony na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej - Nowy Jork (New York).

Zdjęcia [14]
York
Miasta Kwinto· 621
York
Miasta Kwinto· 607
York
Miasta Kwinto· 593
York
Miasta Kwinto· 587
York
Miasta Kwinto· 556
York
Miasta Kwinto· 555
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Flaga Szkocji nawiązuje do św. Andrzeja, patrona Szkocji, który jak głosi legenda, na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie porzypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Chrystus.
Polub nas