Carmarthen (Caerfyrddin)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Walia
Populacja: 15 000
GPS: N: 51°51'23.14", W: 4°18'37.93"
Carmarthen - panorama

Carmarthen to miasto w południowej Walii położone w pobliżu ujścia rzeki Tywi do Morza Celtyckiego. Jest to jeden z najstarszych ośrodków miejskich w Walii, którego początki sięgają czasów starożytnych. Wtedy to znajdowała się tu rzymska kolonia zwana Maridunum (fort morski). Z tamtych czasów zachowały się pozostałości starożytnego fortu oraz relikty rzymskiego amfiteatru (Maridunum Demetarum). W okresie średniowiecza Carmarthen stanowiło ważny ośrodek handlu wełną. Na początku XIV wieku ówczesny król Anglii - Edward I zwany Długonogim (1239-1307) nadał miastu przywilej targowy. Niespełna wiek później Carmarthen zostało zostało zdobyte i zajęte przez wojska walczącego z Anglikami walijskiego księcia Owiana Glyndwra (1359-1416).

Zwiedzanie

Odwiedzając Carmarthen warto zobaczyć pozostałości starożytnych budowli rzymskich (fort i amfiteatr). Innym ciekawym zabytkiem są ruiny wybudowanego w czasach Edwarda I zamku. Z tej niegdyś imponującej warowni zachowały się jednym pozostałości murów obronnych oraz okazała brama wejściowa. Pozostałe warte uwagi zabytki Carmarthen to m.in. wzniesiony w 1828 roku i upamiętniający poległego pod Waterloo oficera British Army Sir Thomasa Pictona pomnik Picton's monument, monumentalny kościół Świętego Piotra (jeden z największych w Walii), pałac biskupi (obecnie siedziba muzeum) oraz pomnik Williama Notta.

Ciekawostki

  • W przeszłości miasto nosiło nazwę Caer Myrddin co wolnym tłumaczeniu oznacza zamek Merlina. Nazwa nawiązywała do jednej z licznych legend o królu Arturze, według której to właśnie tutaj narodził się słynny walijski wieszcz i bard Merlin (Myrddin). Historycy twierdzą jednak, że słowo Myrddin było po prostu walijską wersją rzymskiej nazwy Maridunum.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Liverpool jest pierwszym miastem na świecie z chodnikami ze ścieżkami dla osób szybko chodzących.
Polub nas