Carmarthen (Caerfyrddin)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Walia
Populacja: 15 000
GPS: N: 51°51'23.14", W: 4°18'37.93"
Carmarthen - panorama

Carmarthen to miasto w południowej Walii położone w pobliżu ujścia rzeki Tywi do Morza Celtyckiego. Jest to jeden z najstarszych ośrodków miejskich w Walii, którego początki sięgają czasów starożytnych. Wtedy to znajdowała się tu rzymska kolonia zwana Maridunum (fort morski). Z tamtych czasów zachowały się pozostałości starożytnego fortu oraz relikty rzymskiego amfiteatru (Maridunum Demetarum). W okresie średniowiecza Carmarthen stanowiło ważny ośrodek handlu wełną. Na początku XIV wieku ówczesny król Anglii - Edward I zwany Długonogim (1239-1307) nadał miastu przywilej targowy. Niespełna wiek później Carmarthen zostało zostało zdobyte i zajęte przez wojska walczącego z Anglikami walijskiego księcia Owiana Glyndwra (1359-1416).

Zwiedzanie

Odwiedzając Carmarthen warto zobaczyć pozostałości starożytnych budowli rzymskich (fort i amfiteatr). Innym ciekawym zabytkiem są ruiny wybudowanego w czasach Edwarda I zamku. Z tej niegdyś imponującej warowni zachowały się jednym pozostałości murów obronnych oraz okazała brama wejściowa. Pozostałe warte uwagi zabytki Carmarthen to m.in. wzniesiony w 1828 roku i upamiętniający poległego pod Waterloo oficera British Army Sir Thomasa Pictona pomnik Picton's monument, monumentalny kościół Świętego Piotra (jeden z największych w Walii), pałac biskupi (obecnie siedziba muzeum) oraz pomnik Williama Notta.

Ciekawostki

  • W przeszłości miasto nosiło nazwę Caer Myrddin co wolnym tłumaczeniu oznacza zamek Merlina. Nazwa nawiązywała do jednej z licznych legend o królu Arturze, według której to właśnie tutaj narodził się słynny walijski wieszcz i bard Merlin (Myrddin). Historycy twierdzą jednak, że słowo Myrddin było po prostu walijską wersją rzymskiej nazwy Maridunum.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas