Zamek w Ojcowie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Małopolskie
Miejscowość: Ojców
Strona Internetowa: www.ojcow.pl
GPS: N: 50°12'42.57", E: 19°49'48.07"
Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie - panorama

Ojców to niewielka miejscowość w południowej Polsce (województwo małopolskie), położna w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane na wysokiej skale zwanej Górą Zamkowa ruiny średniowiecznej warowni. Ojcowski zamek wzniesiony został w połowie XIV wieku na polecenie ówczesnego króla Polski Kazimierza Wielkiego. Warownia usytuowana została w strategicznym miejscu na wysokiej skarpie, na prawym brzegu Prądnika. Nazwa Ojców nadana została przez Kazimierza na cześć jego ojca Władysława Łokietka, który ukrywał się tu w jednej z grot przed pościgiem króla czeskiego Wacława II. W czasach panowania Jagiellonów zamek ojcowski wraz z kilkoma wsiami stał się starostwem niezależnym od starostwa krakowskiego. Na przestrzeni kolejnych dwóch stuleci warownia wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W XVI wieku zamek stracił na swojej świetności i bardzo podupadł. W pierwszej połowie XVII wieku zrujnowana warownia dostała się w ręce rodziny Korycińskich, którzy przeprowadzili gruntowny jej remont. Kolejne zniszczenia przypadły na okres potopu szwedzkiego, kiedy to po zdobyciu warowni Szwedzi urządzili tu swoje magazyny. Po wycofaniu się Szwedów próbowano ponownie przywrócić świetność warowni, jednak przeszkodziły w tym rozbiory Polski. W 1811 roku słynny polski powieściopisarz, poeta i historyk Julian Ursyn Niemcewicz zwiedzając zamek zanotował, że jest on rzadko zamieszkiwany, a Klementyna z Tańskich Hoffmanowa w 1826 roku nie oglądała już komnat zamkowych, gdyż nawet ich wewnętrzne ściany groziły niebezpieczeństwem. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzone zostały dopiero pod koniec XIX wieku. Z tej niegdyś potężnej twierdzy do czasów obecnych zachowały się jedynie malownicze ruiny. Odwiedzając zamek obejrzeć możemy m.in. bramę wejściową, wieżę, 40 metrową studnię oraz nieliczne pozostałości murów. Dziś warownia w Ojcowie stanowi jedną z ciekawszych i chętnie odwiedzanych przez turystów atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego. Z ruin rozpościera się przepiękna panorama Doliny Prądnika.

Zamek w Ojcowie - Plan

Ciekawostki

  • Według jednej z miejscowych legend założycielem pierwszego grodu obronnego w Ojcowie był lechicki książę Wiesław - szwagier Popiela;
  • Po rewolucji w Rosji w 1905 roku na wieży zamku ojcowskiego zawieszono orła piastowskiego, który niedługo potem został usunięty przez władze carskie;
  • Miejscowa tradycja głosi, że nazwa warowni w Ojcowie, w swej pierwotnej formie brzmiąca Ociec, została nadana przez samego króla Kazimierza Wielkiego, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie.

Ceny biletów
- normalny: 18 zł
- ulgowy: 9 zł
Godziny otwarcia
- od 1 kwietnia do 30 października codziennie w godz.: 09:00-16:00 (w październiku do 15:00).
- od 12 listopad do 30 marca w soboty, niedziele i święta w godz.: 10:00-15:00
Zdjęcia [20]
Zamek w Ojcowie
Zamki i pałace Johnny· 431
Zamek w Ojcowie
Zamki i pałace Johnny· 413
Zamek w Ojcowie
Zamki i pałace Johnny· 401
Zamek w Ojcowie
Zamki i pałace Johnny· 406
Zamek w Ojcowie
Zamki i pałace Johnny· 402
Zamek w Ojcowie
Zamki i pałace Jarko· 2770
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie (wg ostatniego spisu ludności) na terenie Rzeczypospolitej żyje blisko 2 tysiące Tatarów. Niegdyś Tatarzy hospodarscy (pochodzący z arystokracji tatarskiej) uzyskiwali herby i nadania ziemskie za służbę wojskową.
Reklama
Polub nas