Zamek Compton (Compton Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Anglia
Miejscowość: Marldon
GPS: N: 50°28'20.58", W: 3°36'1.59"
Zamek Compton
Zamek Compton - panorama

Marldon to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej Anglii (hrabstwo Devon), położona około 10 km w kierunku zachodnim od centrum Torquay. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany w pobliżu miasteczka średniowieczny zamek Compton. Warownia ta wzniesiona została w latach 1340-1480 na polecenie członków możnej rodziny Gilbertów, w której rękach pozostaje do czasów obecnych. Zamek był wielokrotnie wykorzystywany przez wojska angielskie w czasie wojny stuletniej jaka była toczona pomiędzy Anglią i Francją na przełomie XIV i XV wieku.Wtedy też twierdza została otoczona dodatkowym pierścieniem murów obronnych. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek znajduje się po opieką National Trust (organizacja zajmująca się ochroną i konserwacją zabytków w Wielkiej Brytanii) i jego wnętrza udostępnione są dla zwiedzających. Goście obejrzeć mogą tu m.in. starą oryginalną kuchnię, kaplicę zamkową oraz pokój wojenny w którym zgromadzono liczne pamiątki oraz eksponaty.

Ciekawostki

  • W 1995 roku zamek posłużył jako tło do filmu pt. "Rozważna i romantyczna" (Sense and Sensibility), będacego ekranizacją powieści angielskiej pisarki Jane Austen.

Ceny biletów
- normalny: 6.00 £
- ulgowy: 3.00 £
- rodzinny: 15.00 £
Zdjęcia [2]
Zamek Compton
Zamki i pałace Greg· 1625
Zamek Compton
Zamki i pałace Greg· 1614
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Reklama
Polub nas