Zamek Compton (Compton Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Anglia
Miejscowość: Marldon
GPS: N: 50°28'20.58", W: 3°36'1.59"
Zamek Compton
Zamek Compton - panorama
Marldon to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej Anglii (hrabstwo Devon), położona około 10 km w kierunku zachodnim od centrum Torquay. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany w pobliżu miasteczka średniowieczny zamek Compton. Warownia ta wzniesiona została w latach 1340-1480 na polecenie członków możnej rodziny Gilbertów, w której rękach pozostaje do czasów obecnych. Zamek był wielokrotnie wykorzystywany przez wojska angielskie w czasie wojny stuletniej jaka była toczona pomiędzy Anglią i Francją na przełomie XIV i XV wieku.Wtedy też twierdza została otoczona dodatkowym pierścieniem murów obronnych. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek znajduje się po opieką National Trust (organizacja zajmująca się ochroną i konserwacją zabytków w Wielkiej Brytanii) i jego wnętrza udostępnione są dla zwiedzających. Goście obejrzeć mogą tu m.in. starą oryginalną kuchnię, kaplicę zamkową oraz pokój wojenny w którym zgromadzono liczne pamiątki oraz eksponaty.

Ciekawostki
- W 1995 roku zamek posłużył jako tło do filmu pt. "Rozważna i romantyczna" (Sense and Sensibility), będacego ekranizacją powieści angielskiej pisarki Jane Austen.
Ceny biletów
- normalny: 6.00 £
- ulgowy: 3.00 £
- rodzinny: 15.00 £
Zdjęcia [2]
Zamek Compton
Zamki i pałace Greg· 1494
Zamek Compton
Zamki i pałace Greg· 1473
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas