Oksford - panorama

Oksford to miasto w południowej Anglii, położone u ujścia rzeki Cherwell do Tamizy. Jego nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów ox (wół) oraz ford (bród), z czasów kiedy obie rzeki można było pokonać wozem zaprzęgniętym w woły w bród. W średniowieczu w miejscu obecnego miasta znajdowała się osada Sasów. Za panowania Normanów ulokowano tu rezydencję królewską oraz rozpoczęto budowę katedry. Największy jednak rozwój miasta wiąże się z miejscowym uniwersytetem, który założony został tu już prawdopodobnie w XI lub XII wieku. Uczelnia ta rozwinęła się, kiedy do kraju powrócili angielscy studenci którzy w 1167 roku zostali usunięci z Uniwersytetu Paryskiego. W czasie wojny domowej jaka toczona była w latach 1642-1646, Oxford był stolicą Anglii. Obecnie obok Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytet Oksfordzki jest uważany za najbardziej renomowaną uczelnię w Wielkiej Brytanii, a także w całej Europie i świecie. Gmachy uczelni zajmują rozległą przestrzeń i sprawiają wrażenie rozległego kompleksu sakralnego. Przypomina to o dawanych ścisłych związkach uczelni z kościołem. Uniwersytet Oksfordzki składa się z 35 kolegiów (colleges) w których rozlokowane są kwatery studentów, stołówki oraz biblioteki. Wszystkie rywalizują ze sobą, ale łączy je np. wspólna chłodna postawa wobec władz miasta, która swoje korzenie ma jeszcze w czasach średniowiecznych. Liczba historycznych budowli oraz zabytków związanych z uczelnią jest wręcz przytłaczająca, dlatego zaleca się zwiedzanie całego kompleksu z przewodnikiem. Dwugodzinne oprowadzanie po Oksfordzie kosztuje około 7 funtów, a uczestnicy dodatkowo dostają papierowy przewodnik po mieście.

Zwiedzanie

Najważniejsze zabytki Oksfordzkie to m in. barokowe Kolegium Królowej (Queen's College), założone w 1264 roku Kolegium Merton (Merton College), znajdujący się przy Kolegium Magdaleńskim (Magdalem Cillege) uniwersytecki ogród botaniczny, wzniesiony w 1663 roku Teatr Sheldonian, Biblioteka Bodlejska (jedna z najstarszych bibliotek europejskich), XVII wieczna Wieża Pięciu Porządków (Tower of the Five Orders), Kolegium Kościoła Chrystusowego, Muzeum Eliasa Asmole'a, Gabinet Radcliffe'a, Muzeum Historii Nauki (History of Sciecne Museum) oraz XVIII wieczny Trinity College. Z pełną historią uczelni jak i Oxfordu zapoznać można się także w usytuowanej na zachodnim krańcu Broad St. multimedialnej wystawie Oxford Story.

Ciekawostki

  • Na terenie Oksfordu kręcono sceny do filmu o Harrym Potterze;
  • Motto Oxfordu brzmi "fortis est veritas", co oznacza "prawda jest silna";
  • Pierwsze kobiety zostały przyjęte na Uniwersytet Oksfordzki w 1875 roku;
  • W bibliotece Uniwersytetu Oksfordzkiego znajduje się dzwonek, który nie przestaje dzwonić o wyznaczonych godzinach przeszło 175 lat.

mail

Multimedia