Stonehenge

Wielka Brytania     UNESCO
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Część: Anglia
GPS: N: 51°10'43.92", W: 1°49'34.27"
Stonehenge
Stonehenge - panorama

Stonehenge to jedna z największych i najbardziej znanych budowli megalitycznych w Europie. Ten prehistoryczny kompleks kamiennych kręgów znajduje się w południowej Anglii w pobliżu miejscowości Salisbury (hrabstwo Wiltshire). Przypuszcza się że Stonehenge budowane było w kilku etapach na przestrzeni od około 3000 roku p.n.e. do około 1500 roku p.n.e. Cały kompleks składa się z dwóch kamiennych kręgów otoczonych wałem oraz fosą. W jego centrum znajduje się zaś kamienny ołtarz. Zewnętrzny krąg, którego średnica wynosi około 30 metrów składa się z wysokich na około 4 metry 30 kamiennych bloków zwanych Sarsenami. Wewnątrz zaś zbudowano z charakterystycznych błękitnych kamieni (Bluestones) mniejszy krąg przypominający kształtem podkowę. Przypuszcza się, że kamienie wykorzystane do budowy Stonehenge pochodzą z odległych o niemal 400 km gór Walii. Do megalitu prowadzi blisko 3 kilometrowa szeroka droga. Powstało wiele teorii oraz spekulacji w jaki celu wzniesiony został kamienny krąg. Jedna z nich mówi że jakoby Stonehenge związane było z kultem słońca i księżyca o czym może świadczyć zorientowanie konstrukcji względem przesilenia letniego (najdłuższy dzień w roku). Inni uważają, że w kamiennym kręgu zbiegają się tajemnicze siły a miejsce to leży na linii łączącej tzw. Czakramy Ziemi. Nazwa Stonehenge pochodzi od złożenia dwóch staroangielskich słów stan (sotne - kamień) i hencg (hinge - otaczać).

Stonehenge - Plan

Na świecie powstało wiele replik oraz konstrukcji naśladujących słynny kamienny krąg w Salisbury. Do najbardziej znanych z nich należą m in. Stonehenge Aotearoa w regionie Wairarapa w Nowej Zelandii oraz zbudowana jako pomnik wojenny w oryginalnym rozmiarze replika Sam Hil's Stonehenge w Maryhill w stanie Waszyngton. Owiany licznymi tajemnicami i legendami kamienny krąg każdego roku odwiedzany jest przez blisko milion turystów z całego świata. W 1986 roku kamienny krąg Stonehenge wraz prehistorycznymi kopcami Silbury Hill i West Kennet zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając Stonehenge warto także wybrać się do znajdującego się w pobliżu pochodzącego z epoki brązu - Woodhenge. Jest to otoczony rowem okrągły nasyp który prawdopodobnie stanowił miejsce składania ofiar.

Ciekawostki

  • Do 1918 roku Stonehenge stanowiło własność prywatną. Cały kompleks należał wówczas do rodziny Antrobus.

Zdjęcia [8]
Stonehenge
Stanowiska archeologiczne Greg· 834
Stonehenge
Stanowiska archeologiczne Greg· 823
Stonehenge
Stanowiska archeologiczne Greg· 748
Stonehenge
Stanowiska archeologiczne Greg· 723
Stonehenge
Stanowiska archeologiczne Greg· 767
Stonehenge
Stanowiska archeologiczne Greg· 730
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu przekonaniu nazwa Big Ben nie odnosi się do słynnej londyńskiej wieży zegarowej, ale do jej 13 tonowego dzwonu. W 2012 roku na cześć 60 lecia panowania królowej Elżbiety II wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower.
Reklama
Polub nas