Bolesławiec - panorama

Bolesławiec to niewielkie miasto w południowo-zachodniej Polsce, położone nad rzeką Bóbr (lewy dopływ Odry). Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku, kiedy to przy okolicznym brodzie na rzece złożona została przez Słowian niewielka osada. Powstanie miasta datuje się jednak dopiero na rok 1190, a za jego fundatora uznaje się księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego (1127-1201). Od jego imienia pochodzi także obecna nazwa miasta, która w czasie rządów niemieckich została zgermanizowana na Bunzlau. Prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi Bolesławiec uzyskał w 1251 roku. W kolejnych wiekach miasto prężnie się rozwijało stając się jednym z ważniejszych ośrodków w regionie. Okres prosperity przerwany został w 1429 roku, kiedy to Bolesławiec został najechany i spalony przez husytów. Na przełomie XVII i XVIII wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem produkcji ceramiki. Miejscowe wyroby o unikalnym wzornictwie i walorach użytkowych po dziś dzień cieszą się dużą popularnością. W połowie XVIII wieku w wyniku wojen śląskich Bolesławiec wraz z większością Śląska znalazł się w granicach Prus. W okresie międzywojennym w Bolesławcu działała słynna drukarnia Królewskiego Sierocińca. Założył ją bolesławiecki drukarz żydowskiego pochodzenia, Louis Fernbach. Rodzina Fernbachów zarządzała drukarnią aż do 1942 roku i w tym czasie uczyniła z niej bardzo ważny ośrodek drukarski w skali całych Niemiec W czasie II wojny światowej w mieście znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Pod koniec wojny Bolesławiec został zdobyty i zajęty przez Armię Czerwoną. W czasie walk zniszczona została znaczna część zabytkowej zabudowy miasta. Spłonęły niemal wszystkie zabytkowe kamienice, stojące przy miejskim rynku, zniszczone zostały wszystkie zabudowania podominikańskie. W gruzach legło także wiele imponujących kamienic i gmachów użyteczności publicznej. Po wojnie na mocy układu między USA, Wielką Brytanią i ZSRR zawartego w czasie konferencji jałtańskiej miejscowa ludność została wysiedlona, a Bolesławiec (wraz z Dolnym Śląskiem) stał się częścią Polski. Wkrótce potem przystąpiono do obudowy miasta. Niestety wyburzono wiele zabytkowych kamienic, które można było odratować. Taki los spotkał m.in. kamieniczki przy ulicy Asnyka, zastąpione przez bloki mieszkalne.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Bolesławca stanowi otoczony zabytkowymi kamienicami staromiejski rynek. W jego centralnym punkcie znajduje się okazały barokowy budynek ratusza miejskiego. Budowla ta wzniesiona została w pierwszej połowie XVI wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w 1781 roku. Innym ważnym zabytkiem Bolesławca jest usytuowana przy ulicy Kościelnej okazała Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Jej budowa rozpoczęta została w połowie XV wieku, a swój obecny kształt uzyskała po licznych przebudowach w połowie XVIII stulecia. W barokowym wnętrzu kościoła na uwagę zasługują chrzcielnica oraz pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku ambona. Pozostałe ważne zabytki Bolesławca to m.in. XVIII wieczny klasztor oo. dominikanów, Teatr Stary (dawny arsenał miejski), wybudowany w miejscu zamku kościół ewangelicki Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, pomnik Kutuzowa, Muzeum Ceramiki, wybudowany nad rzeką Bóbr w latach 1844-1846 okazały wiadukt kolejowy (przypominający rzymski akwedukt) oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych.

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Począwszy od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku każdego roku w przedostatni weekend sierpnia w mieście organizowane jest Bolesławieckie Święto Ceramiki. Przyciąga ono gości nie tylko z Polski, ale i całej Europy oraz reszty świata. Jak co roku na rynku i jego okolicach liczni wystawcy z Polski jak i krajów ościennych prezentują i sprzedają wyroby ceramiczne. Święto rozpoczyna barwna Ceramiczna Parada, po której Prezydent Miasta przekazuje klucze do miasta Bractwu Ceramicznemu. W czasie tych jedynych w swoim rodzaju targów, goście mogą wziąć udział w różnego rodzaju pokazach czy warsztatach w czasie których można się np. sprawdzić w roli zdobnika ceramiki i wykazać się własną kreatywnością w zdobieniu naczyń. Wtedy też w mieście swoje drzwi otwiera dla publiczności szereg lokalnych fabryk, co pozwala gościom dokładnie zapoznać z produkcją ceramiki. Wiele unikatowych wyrobów będzie można również oglądać w przyzakładowych ogrodach ceramicznych. Bolesławieckie targi ceramiczne są największym tego typu wydarzeniem w Polsce.

Ciekawostki

  • Obecna nazwa miasta Bolesławiec wywodzi się od słowiańskiego imienia Bolesław złożonego z dwóch członów staropolskiego nieużywanego obecnie określenia bole oznaczającego bardzo oraz sław oznaczającego sławę;
  • W czasie wojen napoleońskich jakie toczone były w latach 1799-1815 w Bolesławcu sześciokrotnie gościł Napoleon Bonaparte;
  • Przez Bolesławiec przebiega Dolnośląska Droga św. Jakuba - odcinek szlaku pielgrzymkowego wiodącego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

mail