Bolesławiec

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Dolnośląskie
GPS: N: 51°15'46.09", E: 15°33'55.30"
Bolesławiec
Bolesławiec - panorama
Bolesławiec to niewielkie miasto w południowo-zachodniej Polsce, położone nad rzeką Bóbr (lewy dopływ Odry). Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku, kiedy to przy okolicznym brodzie na rzece złożona została przez Słowian niewielka osada. Powstanie miasta datuje się jednak dopiero na rok 1190, a za jego fundatora uznaje się księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego (1127-1201). Od jego imienia pochodzi także obecna nazwa miasta, która w czasie rządów niemieckich została zgermanizowana na Bunzlau. Prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi Bolesławiec uzyskał w 1251 roku. W kolejnych wiekach miasto prężnie się rozwijało stając się jednym z ważniejszych ośrodków w regionie. Okres prosperity przerwany został w 1429 roku, kiedy to Bolesławiec został najechany i spalony przez husytów. Na przełomie XVII i XVIII wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem produkcji ceramiki. Miejscowe wyroby o unikalnym wzornictwie i walorach użytkowych po dziś dzień cieszą się dużą popularnością. W połowie XVIII wieku w wyniku wojen śląskich Bolesławiec wraz z większością Śląska znalazł się w granicach Prus. W czasie II wojny światowej w mieście znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Pod koniec wojny Bolesławiec został zdobyty i zajęty przez Armię Czerwoną. Po wojnie zaś, na mocy układu między USA, Wielką Brytanią i ZSRR zawartego w czasie konferencji jałtańskiej miejscowa ludność została wysiedlona, a miasto (wraz z Dolnym Śląskiem) stało się częścią Polski.

Zwiedzanie
Serce Bolesławca stanowi otoczony zabytkowymi kamienicami staromiejski rynek. W jego centralnym punkcie znajduje się okazały barokowy budynek ratusza miejskiego. Budowla ta wzniesiona została w pierwszej połowie XVI wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w 1781 roku. Innym ważnym zabytkiem Bolesławca jest usytuowana przy ulicy Kościelnej okazała Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Jej budowa rozpoczęta została w połowie XV wieku, a swój obecny kształt uzyskała po licznych przebudowach w połowie XVIII stulecia. W barokowym wnętrzu kościoła na uwagę zasługują chrzcielnica oraz pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku ambona. Pozostałe ważne zabytki Bolesławca to m.in. XVIII wieczny klasztor oo. dominikanów, Teatr Stary (dawny arsenał miejski), wybudowany w miejscu zamku kościół ewangelicki Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, pomnik Kutuzowa, Muzeum Ceramiki, wybudowany nad rzeką Bóbr w latach 1844-1846 okazały wiadukt kolejowy (przypominający rzymski akwedukt) oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych. Każdego roku w okolicy sierpnia w Bolesławcu organizowane jest Święto Ceramiki.

Ciekawostki
- Obecna nazwa miasta Bolesławiec wywodzi się od słowiańskiego imienia Bolesław złożonego z dwóch członów staropolskiego nieużywanego obecnie określenia bole oznaczającego bardzo oraz sław oznaczającego sławę.
- Przez Bolesławiec przebiega Dolnośląska Droga św. Jakuba - odcinek szlaku pielgrzymkowego wiodącego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Zdjęcia [5]
Bolesławiec
Miasta ksiegowator· 1106
Bolesławiec
Miasta ksiegowator· 1125
Bolesławiec
Miasta ksiegowator· 1068
Bolesławiec
Miasta ksiegowator· 1192
Bolesławiec
Miasta ksiegowator· 1119