Bath - panorama

Bath to zabytkowe miasto w południowo-zachodniej Anglii (hrabstwo Somerset), położone na Półwyspie Libraryjskim w dolinie rzeki Avon. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to w sąsiedztwie naturalnych źródeł geotermalnych Celtowie założyli jedną ze swoich osad. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu kolonię (Aqua Sulis). Wkrótce potem w pobliżu źródeł wybudowali okazałą łaźnię oraz termy. Po upadku Cesarstwa miasto podupadło, jednak nadal stanowiło ważny ośrodek w regionie. O jego znaczeniu świadczy fakt, że już w VII wieku rozpoczęta została budowa opactwa w którym w 973 roku miała miejsce koronacja na króla Anglii - Edgara Spokojnego. W XI wieku ówczesny biskup Wells - John de Villula z Tours, zakupił Bath za 500 funtów i na terenie opactwa polecił rozpocząć budowę ogromnej katedry. W kolejnych wiekach Bath bogaciło się głownie za sprawą handlu wełną. W 1574 roku królowa Elżbieta I powołała fundusz na rzecz odnowy opactwa i rozwoju miasta. Swój największy rozkwit Bath przeżywało w czasach gregoriańskich, kiedy to stało się popularnym kurortem wypoczynkowym. Wtedy to w mieście wzniesiono wiele okazałych budowli oraz łaźni miejskich reprezentujących styl gregoriański. Całość zaś ozdobiona została malowniczymi parkami. Jedną z najbardziej znanych i wpływowych postaci związanych z uzdrowiskiem był oficer i hazardzista Richard Beau Nash (1674-1762). Uczynił on z Bath jeden z najelegantszych, najmodniejszych i najbardziej ekskluzywnych kurortów na świecie.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Bath są pozostałości rzymskich łaźni. Ten starożytny zabytek obudowany został okazałym wiktoriańskich gmachem. Obecnie w skład całego kompleksu wchodzą m.in. ozdobiona XIX wiecznymi posągami Great Bath (Wielka Łaźnia), służąca chłodnym kąpielom Circular Bath (Łaźnia Okrągła) oraz dobudowana przez Normanów - King's Batch (Łaźnia Królewska). Kolejnym ważnym zabytkiem miasta jest sąsiadujące z łaźniami średniowieczne opactwo (Bath Abbey). Jego budowa rozpoczęta została w VII wieku i z przerwami ciągnęła się aż do XV stulecia. Pozostałe ważne zabytki Bath to m.in. XIX wieczny Teatr Królewski (Royal Theatre), wielki łuk obejmujący trzydzieści domów szeregowych zwany Royal Crescent, XVIII wieczny kamienny most łukowy Pulteney oraz XVIII wieczny angielski Ogród Krajobrazowy Prior Park. W 1987 roku Bath zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • W latach 1801-1806 w Bath mieszkała znana angielska pisarka Jane Austen. Zasłynęła głównie z książek opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Miasto posłużyło jej także jako tło dla dwóch powieści: Opactwo Northanger i Perswazje;
  • W 1981 roku w Bath założony został nowofalowy zespół muzyczny Tears for Fears.

mail

Multimedia