Zamek Królewski w Windsorze (Windsor Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Anglia
Miejscowość: Windsor
Strona Internetowa: www.windsor.gov.uk
GPS: N: 51°29'3.17", W: 0°36'11.58"
Zamek Królewski w Windsorze
Zamek Królewski w Windsorze - panorama

Windsor to miasto w południowej Anglii (hrabstwo Berkshire), położone nad rzeką Tamizą w odległości około 30 km w kierunku zachodnim od centrum Londynu. Znane i cenione jest ono z monumentalnego zamku królewskiego. Pierwotna warownia w Windsorze wzniesiona została w drugiej połowie XI wieku z polecenia ówczesnego króla Anglii i księcia Normandii - Wilhelma I Zdobywcy (1028-1087). W kolejnych wiekach budowla ta była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana przez angielskich władców, aż osiągnęła swoje obecnie imponujące rozmiary. Cały kompleks zajmuje około 5 hektarów, na których oprócz zamku znajduje się m in. słynna XIV wieczna Okrągła Wieża (Round Tower), Klasztor (Horseshoe Cloister), Brama Normańska (Norman Gate), Wieża Edwarda III (Edward III Tower), Taras Północny (North Terrace), stanowiąca główne wejście do zamku Brama Króla Henryka VIII (King Henry VIII Gate), późnogotycka Kaplica Św. Jerzego (z grobowcami Króla Henryka VIII i Karola I) oraz charakterystyczna Baszta Godziny Policyjnej (Curfew Tower). W pełnych przepychu wnętrzach zgromadzone zostały bogate kolekcje dzieł sztuki. Obejrzeć można tu m.in. liczne rzeźby, kolekcje zbroi średniowiecznej, królewskie zbiory porcelany a także galerie obrazów z dziełami Rubensa, Holbeina czy Lawrenca. Odwiedzając warownię koniecznie trzeba zobaczyć pochodzący z 1924 roku domek dla lalek królowej Marii. Przedstawia on ówczesną brytyjską rodzinę królewską w skali 1:12. Przechadzając się po wnętrzach zamku warto także zajrzeć do słynnej komnaty Waterloo Chamber, która zbudowana została dla upamiętnienia zwycięstwa Anglików nad armią Napoleona w 1815 roku. W 1992 roku warownia ucierpiała na skutek pożaru, który zniszczył blisko 100 zamkowych komnat. Ogień gaszono blisko 9 godzin a łunę pożaru widać było z 10 kilometrów. Szkody wyceniono na 37 milionów funtów. Przywrócenie budowli jej dawnej świetności zajęło prawie pięć lat. Obecnie zamek w Windsorze uważany jest za jeden z najstarszych i największych zamieszkałych zamków na świece. W tej imponującej rezydencji mieszka i przyjmuje dostojnych gości obecnie panująca królowa Anglii - Elżbieta II. Zamek królewski w Windsorze to wręcz obowiązkowy punkt programu dla wszystkich turystów zwiedzających Londyn i jego okolice.

Zamek Windsor - Plan

Ciekawostki

  • Największą komnatą zamku jest okazała sala św. Jerzego, która ma 55,5 metra długości i 9 metrów szerokości;
  • Najstarsze szklane okno, jakie zachowało się w zamku, pochodzi z połowy XIII stulecia i najprawdopodobniej było prezentem ślubnym od króla Henryka III dla jego żony Eleonory Prowansalskiej.

Ceny biletów
- normalny: 14.80 GBP
- ulgowy: 13.30 GBP
- dzieci: 8.50 GBP
- rodziny: 38.10 GBP
Godziny otwarcia
- od 1 marca do 30 października w godz. 9:45-16:00
- od 1 listopada do 31 grudnia w godz. 9:45-15:00
Zdjęcia [11]
Zamek Królewski w Windsorze
Zamki i pałace Snowman· 755
Zamek Królewski w Windsorze
Zamki i pałace Snowman· 736
Zamek Królewski w Windsorze
Zamki i pałace Snowman· 725
Zamek Królewski w Windsorze
Zamki i pałace Snowman· 683
Zamek Królewski w Windsorze
Zamki i pałace Snowman· 741
Zamek Królewski w Windsorze
Zamki i pałace Snowman· 736
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Flaga Szkocji nawiązuje do św. Andrzeja, patrona Szkocji, który jak głosi legenda, na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie porzypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Chrystus.
Polub nas