Zamek Dunajec w Niedzicy

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Małopolskie
Miejscowość: Niedzica-Zamek
Strona Internetowa: zamekniedzica.pl
GPS: N: 49°25'21.42", E: 20°19'10.17"
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Dunajec w Niedzicy - panorama

Niedzica to niewielka miejscowość w południowej Polsce, położona na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego na terenie polskiej części Spisza. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na malowniczym wzniesieniu (566 metrów n.p.m.) nad okazały średniowieczny Zamek Dunajec. Warownia wzniesiona została w pierwszej połowie XIV wieku przez węgierskich możnowładców Jana i Rykolfa Berzeviczego Na początku swojego istnienia głównym zadaniem twierdzy była ochrona ówczesnej północnej węgierskiej granicy przed najazdami ze strony Polski. Na początku XV wieku zamek przeszedł w ręce rodu Zapolyich, a następnie Łaskich. Znany ze swojego hulaszczego trybu życia ówczesny senator Rzeczypospolitej Olbracht Łaski, wpierw zastawił warownię a później odsprzedał ją Jerzemu Horváthowi z Palocsy. Wkrótce po tym nowy właściciel zlecił przebudowę zamku w stylu renesansowym. To właśnie wtedy uzyskał on swój obecny wygląd. Do 1943 roku zamek stanowił siedzibę węgierskiego rodu Salomonów. Po II wojnie światowej zaniedbana i opuszczona warownia została poddana gruntownej renowacji, a w 1963 roku utworzono tu muzuem. W późniejszym czasie odbudowany zamek, bardzo często wykorzystywany był jako plan filmowy. W jego murach kręcono sceny do takich filmów jak m.in. Wakacje z duchami, serial telewizyjny Janosik czy Zemstę Aleksandra Fredry. Obecnie warownia w Niedzicy wraz z pobliskim zamkiem czorsztyńskim stanowi jedną z ciekawszych i chętnie odwiedzanych atrakcji Pienińskiego Parku Narodowego. We wnętrzu obiektu obejrzeć można m.in. więzienie z izbą tortur, izbę żupana spiskiego, sypialnię żupana, izby straży czy też komnaty mieszkalne ostatnich właścicieli zamku-rodziny Salamonów. Dodatkową atrakcją zamku są tarasy widokowe z których można podziwiać piękno okolicy. Ponadto dla zwiedzających udostępniona jest także wozownia oraz znajdujący się w pobliżu zamku drewniany spichlerz.

Ciekawostki

  • Według jednej z miejscowych legend pod koniec XVIII wieku na zamku w Niedzicy i jego okolicach ukrywali się przed hiszpańskimi prześladowcami Inkowie. Rzekomo w lochach zamku mieli oni ukryć złoto i kosztowności przeznaczone na sfinansowanie powstania przeciw Hiszpanii.

Ceny biletów
- normalny: 19 zł
- ulgowy: 14 zł
Godziny otwarcia
- od wtorku do niedzieli w godz.: 9:00-16:00 (kasa Muzeum czynna do 15:20)
- w poniedziałek muzeum nieczynne
Zdjęcia [35]
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 1569
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 1537
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 1528
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 1544
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 1559
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamki i pałace Biały· 1657
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Polub nas