Ruiny katedry w Coventry (Coventry Cathedral)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Część: Anglia
Miejscowość: Coventry
Strona Internetowa: www.coventrycathedral.org.uk
GPS: N: 52°24'28.57", W: 1°30'26.84"
Ruiny katedry w Coventry
Ruiny katedry w Coventry - panorama

Coventry to miasto w środkowej Anglii (hrabstwo West Midlands), położone około 30 km w kierunku południowo-wschodnim od miasta Birmingham. W okresie średniowiecza stanowiło ono jeden z największych i najzamożniejszych ośrodków miejskich Midlands. Rozwój miasta spotęgowany został w XIX wieku rewolucją przemysłową co pozwoliło konkurować z pobliskim Birmingham o miano najważniejszego ośrodka przemysłowego w regionie. To właśnie w Coventry m.in. powstał pierwszy brytyjski samochód. Okres prosperity przerwany został w czasie II wojny światowej (14 XI 1940 roku), kiedy to w wyniku nalotu Luftwaffe miasto zostało niemal w całości zrównane z ziemią (zniszczenie Coventry porównuje się do losu Warszawy w 1944 roku). Zniszczona została także miejscowa średniowieczna anglikańska katedra św. Michała. Budowla ta wzniesiona została na przełomie XIV i XV wieku i zaliczana była do najwybitniejszych dzieł gotyku w Anglii. Z tej niegdyś imponującej świątyni ocalały jedynie zewnętrze mury, krypta oraz 90 metrowa wieża. Po wojnie władze miasta nie zdecydowały się na odbudowę pozostawiając ruiny jako symbol niemieckich nalotów bombowych jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej. W ruinach znajduje się osmolony drewniany krzyż, który pozostawili strażacy po pożarze w 1940 roku. W drugiej dekadzie lat pięćdziesiątych XX wieku w sąsiedztwie ruin wybudowano nową katedrę w stylu modernistycznym. Jej projektantem został Sir Basil Spence, którego projekt został wybrany spośród ponad dwustu zgłoszonych do konkursu. Wnętrze świątyni uświetnione zostało wysokiej klasy dziełami sztuki nowoczesnej w tym także m.in. słynnym gobelinem Chrystusa w Majestacie (Christ in Glory) Grahama Sutherlanda (1903-1980).

Ciekawostki

  • Z gwoździ pochodzących z więźby dachowej zniszczonej katedry utworzono ponad 160 krzyży (Nagelkreuz), które jako symbol pokoju i pojednania przekazane zostały do kościołów znajdujących się na terenie Niemiec (w tym także i do zniszczonego w czasie wojny Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie).

Ceny biletów
- normalny: 7.00 £
- ulgowy: 5.00 £
- wstęp na więżę: 2.50 £
- bilet do muzeum: 2.50 £
Godziny otwarcia
- codziennie w godz.: 9:00-17:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1252 roku król Anglii Henryk III dostał w prezencie niedźwiedzia polarnego od króla Norwegii, Haakona. Niedźwiedź żył w Tower of London i był trzymany na długiej smyczy, umożliwiającej pływanie w Tamizie i łowienie tam ryb.
Polub nas