Leeds

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Populacja: 457 875
GPS: N: 53°47'58.70", W: 1°32'56.84"
Leeds
Leeds - panorama

Leeds to miasto w północnej Anglii (hrabstwo West Yorkshire), położone u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku kiedy to niewielka wówczas osada została przez Lorda Maurice De Ganta przekształcona w nowe miasto Leeds. W XIV wieku w mieście oprócz rolnictwa zaczął prężnie rozwijać się także przemysł włókienniczy (wełniarski). Sprawił one, że wkrótce miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych w Wielkiej Brytanii. W XV wieku miasto zostało najechane i dotkliwie zniszczone przez wojska walijskie. Bardzo szybko zostało odbudowane i już w 1627 roku otrzymało prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Leeds są usytuowane na przedmieściach miasta (dzielnica Kirkstall) malownicze ruiny średniowiecznego opactwa cystersów. Klasztor ten powstał w 1152 roku i funkcjonował aż do pierwszej połowy XVI wieku, kiedy to w czasie reformacji zostało zlikwidowane i od tego czasu opuszczone zaczęło popadać w coraz to większa ruinę. Pozostałe ważne zabytki jakie warto zobaczyć odwiedzając Leeds to m.in. gotycka Katedra św. Piotra (Leeds Minster), dawna Zbrojownia Królewska (obecnie siedziba muzeum narodowego), Browar Tetley, Kościół Świętej Trójcy, monumentalny budynek miejskiego ratusza, reprezentujący styl wiktoriański dawny budynek giełdy (Corn Exchange) oraz oddalone o około 3 km od centrum miasta muzeum prezentujące historię przemysłu w Ledds (Armley Mills Museum).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu przekonaniu nazwa Big Ben nie odnosi się do słynnej londyńskiej wieży zegarowej, ale do jej 13 tonowego dzwonu. W 2012 roku na cześć 60 lecia panowania królowej Elżbiety II wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower.
Reklama
Polub nas