Liverpool

Wielka Brytania     UNESCO
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Populacja: 552 267
GPS: N: 53°24'38.80", W: 2°58'40.22"
Liverpool
Liverpool - panorama
Liverpool to miasto portowe w zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Mersey do Morza Irlandzkiego. Jego początki sięgają VI wieku n.e. kiedy to znajdowała się tu niewielka osada rybacka, która zamieszkiwana była prawdopodobnie w większości przez Wikingów. Prawa miejskie Liverpool otrzymał 1207 roku, jednak przez kolejne stulecia pozostawał niewielkim i mało znaczącym miasteczkiem, którego mieszkańcy w przeważającej większości trudnili się rybołówstwem. Rozwój miasta rozpoczął się dopiero w XVII wieku, kiedy stało się ono jednym z większych ośrodków zajmujących się handlem niewolnikami. W tedy to za angielskie towary, które ładowane były do statków w miejscowym porcie, kupowano w Afryce niewolników, a następnie transportowano ich do Ameryki Północnej i na Karaiby. W późniejszym czasie po zniesieniu niewolnictwa port nadal się rozwijał i przyciągał do pracy tysiące imigrantów z sąsiedniej Irlandii i Szkocji. Ciężko okres w historii miasta nastąpił w czasie II wojny światowej, kiedy to w skutek nalotów Luftwaffe zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej. Po wojnie duża część zabytków została odbudowana. Obecnie Liverpool to jeden z największych ośrodków przemysłowych i kulturalnych Anglii. W 2008 roku miasto wybrane zostało na Europejską Stolicę Kultury.

Zwiedzanie
Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta jest postmodernistyczna monumentalna Katedra Metropolitarna pod wezwaniem Chrystusa Króla. Świątynia ta wzniesiona została w latach 1962-1967 według projektu Fredericka Gibberda i Edwina Luytensa i swoim wyglądem przypomina wigwam, dlatego też bardzo często przez miejscowych określana jest ona jako Paddy's wigwam (wigwam katolików). Pozostałe ważne zabytki to m.in. wzniesiona na początku XX wieki katedra anglikańska (Liverpool Cathedral), galeria sztuki współczesnej (Tate Liverpool), XVI wieczny drewniany dworek Speke Hall, XIX wieczny Hall St Georges, zbudowany w XVIII wieku w gruzińskim stylu Ratusz oraz stanowiący jedno z najciekawszych miejsc miasta dawny port z Dokami Alberta (Albert Dock). To właśnie tutaj skupia się większość muzeów, hoteli oraz pubów. Ciekawą atrakcją miasta jest także podróż promem (Mersey Ferry) przez rzekę Mersey. W 2004 roku kilka lokalizacji miejskich (w tym m.in. Pier Head czy Albert Docks) zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Liverpool - Plan

The Beatles
Liverpool związany jest ze słynnym angielskim zespołem muzycznym The Beatles. To właśnie tutaj urodzili się i razem grali członkowie tego zespołu. Co roku do miasta przybywa tysiące turystów, żeby odwiedzić miejsca związane z zespołem, m.in. słynny klub rockandrollowy Cavern Club w którym w 1961 roku debiutowali (jeszcze jako The Quarry Men) Beatlesi. Dziś znajduje się w nim ekspozycja z licznymi pamiątkami związanymi z zespołem.

Liverpool - The Beatles

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Walii żyje około trzech milionów ludzi i przeszło 11 milionów owiec.
Reklama
Polub nas