Sheffield

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Populacja: 530 300
GPS: N: 53°22'59.00", W: 1°27'53.26"
Sheffield
Sheffield - panorama

Sheffield to miasto w północno-środkowej Anglii (hrabstwo South Yorkshire), położone pośród malowniczych wzgórz i rzek u podnóża Gór Pennińskich. jego początki sięgają XI wieku, kiedy to znajdował się tu niewielki gród. Prawa miejskie Sheffield uzyskało w 1297 roku. Praktycznie od czasów średniowiecznych wytapiano tu rudy żelaza przy użyciu węgla drzewnego. Tutaj też wynaleziono stal, a dokonał tego w 1912 roku angielski technik metalurgii Harry Brearley (1871-1948). Jedną z najciekawszych atrakcji Sheffield jest usytuowany w samym sercu miasta Winter Garden (Ogród Zimowy). Ten rozległy ogród łączy Millennium Galleries, Tudor Square oraz Peace Gardens i stanowi jedną z największych na świecie przeszklonych oranżerii. W jego wnętrzu znajduje się przeszło 2,5 tysiąca egzotycznych roślin, które sprowadzone zostały tu niemal z każdego zakątka naszej planety. Pozostałe warte uwagi atrakcje miasta to m.in. znajdujące się w budynku starej huty muzeum historii przemysłu, galeria sztuki (Graves Art Gallery), XII wieczna (przebudowana dwa wieki później) anglikańska katedra św. Piotra i Pawła, XV wieczny Bishop House oraz pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku liczne domy mieszczańskie. Ponadto każdego roku w mieście organizowane są liczne festiwale, imprezy oraz wydarzenia kulturalne, które przyciągają gości z całego kraju. Do najważniejszych należy poświęcony cyfrowej sztuce i mediom marcowy Lovebytes Festival, oraz odbywający się miesiąc później Adventure Film Forum. W czerwcu zaś organizowany jest Festiwalu Transportu, a na jesieni Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych.

Peak District

Blisko 1/3 miasta znajduje się w granicach parku narodowego Peak District National Park, co czyni je jednym z najbardziej zielonych miast Anglii. Na terenie miasta znajduje się przeszło 50 parków oraz wiele terenów porośniętych lasem. Park założony zostało w 1951 roku jako jeden z pierwszych na terenie Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki

  • W Sheffield znajduje się jedno z największych centrów handlowych Europy - Meadowhall. W jego obrębie rozlokowanych jest około 280 różnych sklepów, które każdego roku odwiedza przeszło 25 milionów osób;
  • W 1857 roku w Sheffield założony został pierwszy klub piłkarski na świecie - Sheffield F.C.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1252 roku król Anglii Henryk III dostał w prezencie niedźwiedzia polarnego od króla Norwegii, Haakona. Niedźwiedź żył w Tower of London i był trzymany na długiej smyczy, umożliwiającej pływanie w Tamizie i łowienie tam ryb.
Polub nas