Birmingham - panorama

Birmingham to przemysłowe miasto w Wielkiej Brytanii, położone w pobliżu środka geograficznego Anglii. Najstarsze wzmianki historyczne o mieście pochodzą z końca XI wieku, kiedy to wymienione zostało w Księdze Sądu Ostatecznego sporządzonej na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii. Począwszy od XVI wieku Birmingham prężnie rozwijało się dzięki wydobywaniu i sprzedaży okolicznych rud żelaza i węgla. Rewolucja przemysłowa spowodowała, że już w XVII wieku, miasto stało się jednym z najważniejszych centr gospodarczych w Anglii. Na przełomie XVIII i XIX wieku pionierzy rewolucji przemysłowej założyli słynne Towarzystwo Księżycowe (Lunar Society), które zajmowało się tworzeniem innowacyjnych i najbardziej z pozoru szalonych pomysłów wynalazców. Prawa miejskie Birmingham uzyskało dopiero w 1889 roku. W tym czasie powstała też rozległa sieć kanałów jako głównych dróg transportowych, których całkowita długość przewyższa o 35 km słynną sieć kanałów Weneckich. W czasie II wojny światowej Birmingham ucierpiało znacznie w wyniku niemieckich nalotów bombowych. Po wojnie miasto zostało częściowo przebudowane zatracając swój dawny historyczny charakter. Obecnie Birmingham to nowoczesny i prężnie działający ośrodek miejski w którym oprócz nielicznych zabytków odnaleźć można także można wiele nowoczesnych i futurystycznych budowli.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Birmingham zaliczyć możemy m.in. zbudowaną w XVII wieku w stylu angielskiego baroku katedrę św. Filipa, będący jedną z najstarszych budowli miasta Kościół św. Marcina, XIX wieczną neogotycką katedrę świętego Chada, klasycystyczny Ratusz (rzekomo wzorowany na rzymskiej świątyni w Nimes), liczący sobie przeszło dwa wieki Młyn (Serehole Mill), XVI wieczny Blakesley Hall, XVII wieczny dworek Aston Hall, Birmingham Museum and Art Gallery oraz znajdującą się na Placu Victorii futurystyczną fontanna River. Jedną z osobliwości Birmingham jest ciągnąca się na północny-zachód od centrum słynna Dzielnica Jubilerów (Jewellery Quater). W jej rejonie działa dziś około 500 zakładów jubilerskich. Można tu praktycznie cały dzień spacerować pośród niekończących się witryn z wszelakimi naszyjnikami, pierścionkami, broszkami czy koliami. Ponadto w dawnej fabryce precjozów ulokowane zostało Muzeum Dzielnicy Jubilerów (Museum of the Jewellery Quater).

Ciekawostki

  • W 1775 roku w Soho pod Birminghamem słynny szkocki inżynier i wynalazca James Watt (1736-1819) wspólnie z Matthew Boultonem (1728-1809) założyli pierwszą na świecie wytwórnię maszyn parowych;
  • W Birmingham urodził się znany brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów Ozzy Osbourne.

mail

Multimedia