Londyn (London)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Populacja: 7 700 000
GPS: N: 51°30'0.55", W: 0°7'34.45"
Londyn
Londyn - panorama

Londyn to stolica i największe miasto w Wielkiej Brytanii, położone w południowo-wschodniej części kraju w dolnym biegu rzeki Tamizy. Jest to trzecie (po Moskwie i Stambule) co do wielkości miasto Europy i zarazem jeden z największych i najważniejszych ośrodków miejskich, finansowych i medialnym współczesnego świata. Początki miasta sięgają czasów starożytnych, kiedy to w miejscu dzisiejszego City znajdowała się Rzymska osada zwana Londinium, która to znajdowała się w miejscu dzisiejszego City. Wtedy też została ona otoczona kamiennym murem, którego pozostałości obejrzeć można dziś na Cannon Street. Po założeniu w XII wieku parlamentu Westminster Hall i przeniesieniu do Londynu stolicy z Winchesteru nastąpił pierwszy większy rozwój miasta, który możliwy był dzięki m in. rozwinięciu handlu z krajami kontynentu europejskiego. Wtedy też rozpoczęła się budowla nowych domów poza murami miejskimi. Latem 1666 roku w Londynie wybuchł wielki pożar, w czasie którego strawione i doszczętnie zniszczone zostało blisko 80% całej zabudowy miejskiej. Bardzo szybko przystąpiono do odbudowy miasta i już na przełomie XVIII i XIX wieku stało się ono ponowie największym i najważniejszym ośrodkiem miejskim ówczesnej Anglii. W czasie rewolucji przemysłowej, populacja miasta zwiększyła się siedmiokrotnie. Obecnie Londyn to miasto szczycące się bogatą i wielowiekową historią która pozostawiła po sobie niezliczoną ilość zabytków oraz muzeów. Każdego roku przyjeżdża tu blisko 30 milionów turystów z całego świata. Miasto podobnie jak Nowy Jork pozwala gościowi już po kilku dniach poczuć się jakby był u siebie w domu. Nikogo tu specjalnie nie obchodzi, skąd pochodzi przyjezdny, jak wygląda i jakie ma poglądy. Poczucie wolności oraz tolerancja powoduje, że wiele osób decyduje się zamieszkać tu na stałe.

Zwiedzanie

Londyn to niezwykle rozległe miasto, które zamieszkuje około 8 milionów turystów. Mimo to większość jego największych atrakcji oraz zabytków znajduje się w ścisłym centrum. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m.in. zbudowaną na gruzach rzymskiej świątyni XVII wieczną monumentalną katedrę św. Pawła (jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii), potężną XI wieczną twierdzę monarchów Anglii zwaną Tower of London, słynny wiktoriański zwodzony Most Wieżowy (Tower Bridge), stanowiącą jedną z symboli miasta wieżę św. Szczepana (znaną głównie pod nazwą Big Ben), rozległy kompleks budowli Opactwa Westminsterskiego, stanowiący oficjalną rezydencję królewską Pałac Buckingham, Muzeum Historii Naturalnej, przeszło 130 metrowy diabelski młyn (London Eye), królewski Hyde Park oraz będące jednym z największych na świecie muzeów historii starożytnej - British Museum. Odwiedzając Londyn warto także udać się do znajdującego się na prawym brzegu Tamizy - Greenwich. To właśnie tutaj znajduje się umowna granica pomiędzy dwiema półkulami Ziemi (Południk zerowy).

Ciekawostki

  • Niegdyś planowano, aby londyńskie metro ciągnęło się aż do Paryża;
  • W Londynie przechowuje się złoto o wartości blisko 250 miliardów dolarów. Jet to około 20% złota łącznie posiadanego przez wszystkie kraje na świecie;

Zdjęcia [60]
Londyn
Miasta Kwinto· 119
Londyn
Miasta Kwinto· 102
Londyn
Miasta Kwinto· 106
Londyn
Miasta Kwinto· 109
Londyn
Miasta Kwinto· 110
Londyn
Miasta Kwinto· 105