Dinant

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Namur
Populacja: 13
Powierzchnia: 99 km²
GPS: N: 50°15'38.19", E: 4°54'43.86"
Dinant
Dinant - panorama

Dinant to niewielkie miasto w południowej Belgii, położone nad rzeką Mozą u podnóża malowniczych skał w pobliżu francuskiej granicy. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada nazwana na część bogini łowów - Diana. W zapiskach historycznych miasto pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z VII wieku. Wtedy to ówczesny biskup Tongeren i Maastricht - św Perpete obrał sobie Dinant na swoją rezydencję i rozpoczął budowę pierwszego kościoła. W XI wieku miasto dostało się pod zwierzchnictwo biskupów Liège, pod których panowaniem pozostawało aż do XVIII wieku. W tym samym czasie wybudowano tu pierwszy most nad rzeką Mozą, a także przystąpiono do rozbudowy miejscowych umocnień oraz przebudowy górującej nad miastem twierdzy. Z uwagi na strategiczne położenie (w pobliżu przełomu rzeki przez Ardeny) Dinant narażone na ciągłe ataki ze strony obcych wojsk. W 1466 roku miasto zostało najechane przez wojska księcia Filipa III Dobrego (1396-1467), a w 1675 roku okupowane było przez oddziały francuska armia dowodzonej przez marszałka François de Créquy (1624-1687). Swój największy okres rozkwitu Dinant przeżywało w XIV wieku dzięki wysoko rozwiniętemu przemysłowi metalowemu. Miejscowe wybory w postaci bogato zdobionej biżuterii z miedzi, mosiądzu i brązu (znanej jako dinanderie) były wysoko cenione i pożądane w całej ówczesnej Europie.

Zwiedzanie

Mimo, że Dinant było wielokrotnie najeżdżane i plądrowane, a także niszczone w czasie ostatnich wojen światowych to zachowało się tu kilka niezwykle ciekawych zabytków. Najważniejszym z nich jest dominująca w panoramie miasta okazała gotycka Kolegiata Najświętszej Marii Panny (Collégiale Notre Dame de Dinant). Świątynia ta powstała w miejscu dawnego zniszczonego przez obsuw skalny romańskiego kościoła. Jej charakterystycznym elementem jest potężna cebulasta kopuła. W wnętrzu kolegiaty warto zwrócić uwagę na nawę z wysokim sklepieniem oraz obrazy pędzla miejscowego artysty Antoine'a Wiertza. Innym ciekawym zabytkiem jest górująca nad miastem monumentalna cytadela. Jej budowa rozpoczęta została w XI wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. Głównym zadaniem fortecy była kontrola żeglugi na rzece Mozie. W połowie XVI wieku została ona rozbudowana przez ówczesnego biskupa Liège. Swój obecny kształt twierdza uzyskała w 1821 roku, kiedy to została odbudowana po zniszczeniach jakie zostały dokonane przez wojska francuskie na początku XVIII wieku. Odwiedzając Dinant warto także wybrać się do znajdującej się na obrzeżach miasta jaskini Merveilleuse. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych grot jakie spotkać można na terenie Belgii. Charakteryzuje się niezwykle bogatą szatą naciekową w postaci licznych stalagmitów i stalaktytów.

Ciekawostki

  • Z Dinant pochodzi wynalazca saksofonu - Adolphe Sax (1814-1894). Na rue A. Sax 35 można obejrzeć jego dom w którym się urodził i mieszkał.

Zdjęcia [7]
Dinant
Miasta Kefir· 1446
Dinant
Miasta Kefir· 1479
Dinant
Miasta Kefir· 1420
Dinant
Miasta Kefir· 1387
Dinant
Miasta Kefir· 1236
Dinant
Miasta Kefir· 2460
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na igrzyskach olimpijskich w Antwerpii jakie odbyły się w 1920 roku po raz pierwszy pojawiła się flaga olimpijska z pięcioma kołami. Splatają one się ze sobą i symbolizują braterstwo i sportową więź pięciu kontynentów: Europy (kolor niebieski), Azji (kolor żółty), Afryki (kolor czarny), Australii (kolor zielony) i Ameryki (kolor czerwony).
Reklama
Polub nas