La Roche-en-Ardenne

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Luksemburgia
Populacja: 29 500
Strona Internetowa: www.la-roche-tourisme.com
GPS: N: 50°10'57.88", E: 5°34'32.49"
La Roche-en-Ardenne
La Roche-en-Ardenne - panorama

La Roche-en-Ardenne to miasto we wschodniej Belgii, położone w zakolu rzeki Ourthe u zbiegu sześciu malowniczych dolin. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu Celtycka osada zwana Cheslé (Tcheslé). Jakiś czas później po podboju Galii i Ardenów przez Rzymian znalazła się ona w granicach Cesarstwa. Około IX wieku w jej miejscu założony został drewniany gród obronny, który dwa stulecia później zastąpiony został kamiennym zamkiem. Najtragiczniejszy okres w dziejach La Roche miał miejsce w czasie II wojny światowej, kiedy to w skutek alianckich bombardowań zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej. Po wojnie miasto zostało pieczołowicie odbudowane. Obecnie La Roche-en-Ardenne uważane jest za nieformalną stolicę Ardenów i zarazem stanowi jedną z najpopularniejszych miejscowości letniskowych w regionie.

Zwiedzanie

Jedną z największych atrakcji turystycznych La Roche, są górujące nad miastem majestatyczne ruiny średniowiecznego zamku. Warownia ta wzniesiona została w XI wieku na polecenie ówczesnego wasala księcia Lotaryngii - Rupesa Seremani. W kolejnych wiekach zamek był sukcesywnie powiększany i rozbudowywany. Swoje funkcje strategiczne pełnił on aż do XVIII wieku, kiedy to został zniszczony przez pożar wzniecony uderzeniem pioruna. Od tego czasu pozostaje w stanie ruiny. Będąc w miasteczku warto także odwiedzić pochodzący z przełomu XIX i XX wieku kościół św. Mikołaja, niezwykle interesujące muzeum poświęcone stoczonej tu w czasie II wojny światowej słynnej Bitwie o Ardeny, a także Milling Muzeum z doskonale utrzymanym XIX wiecznym młynem.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Od wieków Belgia wraz z sąsiednią Holandią słyną z wyrobu koronek klockowych. Niegdyś robiono z nich wszystko: swetry, obrusy, kołnierzyki czy różnorakie ozdoby. Tradycja ta kultywowana jest po dziś dzień. Przechadzając się ulicami flamandzkich miast napotkać można starsze panie, które przy użyciu delikatnych nici i drewnianych klocków misternie wytwarzają piękne koronki.
Polub nas