Ostenda (Ostende)

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Flandria Zachodnia
Populacja: 68 931
Powierzchnia: 37 km²
GPS: N: 51°13'31.48", E: 2°54'48.14"
Ostenda
Ostenda - panorama

Ostenda to miasto w północno-zachodniej Belgii, położone nad brzegiem Morza Północnego. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to na wschodnim krańcu wyspy zwanej Testerep założona została niewielka osada rybacka. W 1265 roku otrzymała ona prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Bardzo szybko mała wioska rozrosła się w znaczący ośrodek miejski, który urósł do rangi jednego z najważniejszych portów handlowych nad kanałem La Manche. Strategiczne położenie było stanowiło niekwestionowaną zaletę, ale również przyczyniało się do wielu kłopotów. Ostenda była wielokrotnie zdobywana i niszczona. Jednym z takich epizodów było blisko trzy letnie oblężenie miasta (1601-1604) przez wojska hiszpańskie w czasie wojny osiemdziesięcioletniej (1568-1648). Podczas tej niezwykle krwawej batalii zginęło blisko 90 tysięcy żołnierzy z obu stron. Ostatecznie w 1604 roku oddziały niderlandzkie opuściły miasto, które zajęte zostało przez Hiszpanów. Jakiś czas później Ostenda stała się częścią Cesarstwa Austriackiego. Wtedy też Karol VI Habsburg zagwarantował miastu monopol na handel z Afryką i Dalekim Wschodem co wprowadziło Ostendę na ponowną ścieżkę rozwoju. Pierwsi królowie Belgii, Leopold I (1790-1865) i Leopold II (1835-1909) doceniając miejscowy morski mikroklimat o leczniczych właściwościach polecili wybudować tu jedną ze swoich letnich rezydencji (obecnie ekskluzywny hotel Thermae Palace). Wyburzono wówczas także dawne mury miejskie, które zastąpione zostały malowniczymi parkami i okazałymi domami. Spowodowało to popularyzację Ostendy jako nadmorskiego kurortu. Na początku XX wieku miasto uznawane było za jeden z najmodniejszych i najbardziej kosmopolitycznych kąpielisk w Europie. Kolejny ciężko okres Ostenda przeżywała w czasie II wojny światowej, kiedy to stałą się jednym z głównych ceków bombardowań. Po wojnie miasto zostało odbudowane i odzyskało status ważnego portu nad kanałem La Manche. Obecnie Ostenda to popularny ośrodek letniskowy. Każdego lata przepiękna miejscowa plaża oblegana jest przez wczasowiczów z całego kraju. Turystyce sprzyja niezwykle bogata oferta noclegowa oraz ciągnące się wzdłuż nadmorskiej promenady liczne restauracje i puby.

Zwiedzanie

Ze średniowiecznej zabudowy Ostendy nie przetrwało do czasów obecnych niewiele. Mimo to warto przespacerować się po mieście i obejrzeć kilaka interesujących budowli. Najważniejszą z nich jest wzniesiony w latach (1899-1905) monumentalny neogotycki kościół św. Piotra i Pawła (Sint-Petrus-en-Pauluskerk). Pozostałe warte uwagi zabytki i atrakcje miasta to m.in. kasyno z fortem Napoleona, mieszczące się w Feest- en Kultuurpaleis (gmach Domu Kultury) Muzeum Sztuk Pięknych oraz trójmasztowy żaglowiec handlowy Mercator zamieniony w muzeum morskie. Miasto znane jest także z esplanady, mola oraz pięknych rozległych piaszczystych plaż.

Zdjęcia [10]
Ostenda
Miasta Connor· 477
Ostenda
Miasta Connor· 388
Ostenda
Miasta Connor· 399
Ostenda
Miasta Connor· 445
Ostenda
Miasta Connor· 433
Ostenda
Miasta Connor· 409
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na igrzyskach olimpijskich w Antwerpii jakie odbyły się w 1920 roku po raz pierwszy pojawiła się flaga olimpijska z pięcioma kołami. Splatają one się ze sobą i symbolizują braterstwo i sportową więź pięciu kontynentów: Europy (kolor niebieski), Azji (kolor żółty), Afryki (kolor czarny), Australii (kolor zielony) i Ameryki (kolor czerwony).
Polub nas